Παρέμβαση του Κέντρου Πρόληψης σε μαθητές της έκτης Δημοτικού
ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ – Η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο
Το Κέντρο Πρόληψης ολοκληρώνοντας τη συνεργασία του για τη φετινή σχολική χρονιά με το 2ο και το 3ο Δημοτικό Σχολείο Λευκάδας, υλοποίησε 6 δίωρες παρεμβάσεις στους μαθητές όλων των τμημάτων της ΣΤ’ τάξης, εκάστοτε σχολείου, όπου με βιωματικό τρόπο διαπραγματευτήκαμε ζητήματα άγχους και αλλαγής και τι σημαίνει για τα παιδιά η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.
![]() |
![]() |
Οι παρεμβάσεις σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν από τη Σοφία Ασπρογέρακα – Αργύρη, Κοινωνική Ανθρωπολόγο, Επιστημονικό Στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης και μία εκ των παρεμβάσεων υλοποίησε η Μαρία Γεωργάκη, Ψυχολόγος, Επιστημονικό Στέλεχος του Κ.Π.
![]() |
![]() |
Ευχαριστούμε πολύ για τη διευκόλυνση που παρείχαν για την υλοποίηση των δράσεων: τη Δ/ντρια του 3ου Δημοτικού Σχολείου, κα Αικατερίνη Σάντα – Μακρή και τον δάσκαλο της ΣΤ’ τάξης κ. Γ. Υφαντίδη όπως και τον Δ/ντη του 2ου Δημοτικού Σχολείου κ. Μαρούση, καθώς και τους δασκάλους της ΣΤ’ τάξης κ.Κευσίκογλου και κ. Κότση.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Κ.Π.
ΣΟΦΙΑ ΑΣΠΡΟΓΕΡΑΚΑ-ΑΡΓΥΡΗ,
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΟΣ
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ