Λευκάδα: Αναβιώνοντας τον θέρο με το δρεπάνι…
«Ας θυμηθούμε ξανά το δρεπάνι, την αλληλεγγύη, τη συντροφικότητα… 29 του Θεριστή 2013 και το γέννημα (βρώμη) του Ηρακλή στο Φτερνό θέλει θέρο.
Τα δρεπάνια ανασύρθηκαν από τη λησμονιά και μια κεφάτη, χαμογελαστή και πανέτοιμη να αναλάβει δράση παρέα ανθρώπων, αποφάσισαν να θυμηθούν και να αναβιώσουν παλιότερες εποχές, να χωρατέψουν, να διασκεδάσουν και να χαρούν: η θεια Ανθούλα, η θεια Αλτάνη, η κυρά Μαγδάλω, η Δημήτρω, η Παρασκευή, ο Γιάννης και ο Ηρακλής («αφεντικό» και αφηγητής) καθώς και ο έτερος αφηγητής και φωτογράφος, Γιάννης κι αυτός, και ο κάμεραμαν Πέτρος…».
Από το κανάλι του Pana La στο You Tube. Το βίντεο αφιερώνεται από τον Εκπολιτιστικό Σύλλογο Αλάτρου – Χαραδιατίκων «Ο ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ» σε όλους τους ξωμάχους της Λευκαδίτικης γης εκείνης της εποχής.