Περιδιαβαίνοντας την πόλη μας…
Είναι η εποχή τους. Κολοκύθες… Δεν ζητούν πολλά, νερό μόνο. Μπορεί να ξεπεράσουν και τα πενήντα κιλά! Ιδιαίτερα η στρογγυλή νεροκολοκύθα. Αυτή ΕΔΩ πάντως χρειάστηκε κάποτε καρότσι για να μεταφερθεί! Ιδανικές για πίτα, ιδιαίτερα οι κίτρινες. Μας αρέσει να ΄ναι λίγο γλυκιά, με σταφίδες στη γέμιση, όπως παλιά.
![]() |
![]() |
Μόλις άνοιξε η γέφυρα και το ψαροκάικο περνά το κανάλι με φουλ τις μηχανές του. Σχετική άπλα στο λιμάνι της Λευκάδας. Κι ένα όμορφο ξύλινο σκαρί…
![]() |
![]() |
Τα σύννεφα μαζεύονται, έρχεται όπου να ΄ναι η βροχή…
![]() |
![]() |
Σφραγίστηκε(!)… Πέρασε το καλοκαίρι, ευκαιρία για ένα φρεσκάρισμα…
![]() |
![]() |
Το σπίτι του Σικελιανού έτσι ακόμη. Χρειάζεται πρώτα να γορμάσει το έργο, δεν είναι παίξε γέλασε. Στο διπλανό κηποθέατρο πετάχτηκαν εν τέλει τα κομμένα κλαδιά, αλλά η ερήμωση και τα σημάδια της εγκατάλειψης είναι εμφανή.
![]() |
![]() |
Τα μαγαζιά με τα τουριστικά θα κλείσουν κι αυτά όπου να ΄ναι. Πρώτη φορά προσέξαμε τις λαστ(ι)χέρες. Πολύχρωμες, με ζωγραφιές. Να ΄χαμε, λέει, μία πριν καμιά σαρανταπενταριά χρόνια και θα σου ΄λεγα εγώ!
![]() |
![]() |
Εδώ, λέει, περνούν οπτικές ίνες. Αμ τι κάνε! Πρόκειται μάλλον για το έργο «δημιουργίας Μητροπολιτικού Δικτύου Οπτικών Ινών συνολικού προυπολογισμού 216.000 Ευρώ» του Δήμου Λευκάδας. Στη Νικιάνα το ίντερνετ τρέχει … σα φορτωμένη γαϊδούρα στον ανήφορο. Ελπίζουμε να πιάσουν τόπο οι διαμαρτυρίες του συλλόγου Επαγγελματιών Νικιάνας προς τον ΟΤΕ.
![]() |
![]() |