Με συννεφιά και χωρίς βροχή γιορτάστηκαν τα Κούλουμα στη Λευκάδα
Με συννεφιά, αλλά χωρίς βροχή -πέρα από κάποιες κατά διαστήματα ψιχάλες-, γιορτάστηκαν τα Κούλουμα στην Λευκάδα.
Στη Νικιάνα η προγραμματισμένη από τον πολιτιστικό σύλλογο «οι Σκάροι» εκδήλωση στο δάσος των Σκάρων ακυρώθηκε τελικά λόγω καιρού και αντί αυτού ο εορτασμός έλαβε χώρα στην ταβέρνα «Πανταζής» στο λιμάνι. Στους καλεσμένους προσφέρθηκαν παραδοσιακά κρύα και ζεστά νηστίσιμα εδέσματα, μεταξύ άλλων φασολάδα, αλλά και άφθονο κρασί.
![]() |
![]() |
Δεν έλειψε και φέτος το κέφι και ο χορός ενώ ο ούριος άνεμος βοήθησε, προς τέρψη και ψυχαγωγία μικρών και μεγάλων, στο παραδοσιακό πέταγμα του χαρταετού.
Καλή σαρακοστή και του χρόνου πάλι με το καλό!
[Gallery not found] [Gallery not found]