Και μια παλιά ελαιογραφία … της Νικιάνας
Μια παλιά, ελαιογραφία μάλλον, της Νικιάνας. Ο πίνακας είναι ενυπόγραφος, αλλά ο καλλιτέχνης μας είναι άγνωστος. Κοσμεί το κοινοτικό κατάστημα Αλεξάνδρου, στη Νικιάνα.
Δεν έχουμε λόγους να αμφισβητούμε τη ρεαλιστικότητα του πίνακα οπότε αν κρίνουμε από τα λιγοστά σπίτια στο παραλιακό μέτωπο θα πρέπει να δημιουργήθηκε στις αρχές της δεκαετίας του ΄70, προτού ακόμη γνωρίσει ο οικισμός της Νικιάνας την μεγάλη και άναρχη οικιστική ανάπτυξη.
Τους τοίχους του γραφείου κοσμούν ακόμη δυο καδραρισμένες φωτογραφίες του Χριστόφορου Βρεττού: ο ανεμόμυλος τ΄ Αρίδια που βρίσκεται δίπλα από το παλιό δημοτικό σχολείο της κοινότητας Αλεξάνδρου και το μοναστήρι των Αγίων Πατέρων.