«Παραπέντε» με μηχανή στην πλάτη στην περιοχή «Μύλοι» Λευκάδας
Φωτορεπορτάζ του Γιάννη Ροντογιάννη
Είναι γνωστό στους λάτρεις του αθλήματος ότι η Λευκάδα αποτελεί ένα ιδανικό μέρος για πτήσεις «παρά πέντε». Οι απογειώσεις γίνονται από διάφορα μέρη του νησιού με πιο γνωστό ίσως, τους καλοκαιρινούς ιδιαίτερα μήνες, το Κάθισμα.
Πτήσεις όμως αυτού του είδους γίνονται και από μηδενικό ύψος εδάφους, όταν ο χειριστής έχει στην πλάτη του μια μηχανή που του επιτρέπει να αναπτύξει την κατάλληλη άνωση, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες που λήφθηκαν στην περιοχή «Μύλοι» Λευκάδας.
Το αλεξίπτωτο πλαγιάς, γνωστό και ως παραπέντε από την Ελληνική και διεθνή του ονομασία Parapente (para- από το parachute = αλεξίπτωτο και pente = πλαγιά) αποτελεί την νεώτερη και απλούστερη μορφή ατομικής ανεμοπορίας. Είναι η πτήση με την χρήση ενός ειδικού αλεξίπτωτου και απογείωση από μια πλαγιά σε ύψος, με την εκμετάλλευση των ανοδικών ρευμάτων του άνεμου μπροστά από την πλαγιά.