Εξόρμηση του Ορειβατικού Συλλόγου Πρέβεζας στην κορυφή του Λαϊνακιού
Στα υψώματα και την κορυφή του Λαϊνακιού, όπου ήταν και το κεντρικό μέτωπο της Μάχης της Λευκάδας που έλαβε χώρα τον Ιούνη του 1944, εξορμά την Κυριακή 27 Σεπτέμβρη 2014 ο Ορειβατικός Σύλλογος Πρέβεζας.
Η εξόρμηση εντάσσεται στην πρωτοβουλία που έχει αναλάβει τα τελευταία χρόνια ο ΕΟΣ Πρέβεζας για τον καθαρισμό και την ανάδειξη των παλιών μονοπατιών στη Λευκάδα.
Η πορεία που θα ακολουθηθεί είναι κυκλική και έχει ως εξής:
Φτερνό – κορυφή Λαϊνάκι – Άλατρο – Φτερνό
Ώρες πορείας: 6 – 7. Βαθμός δυσκολίας: 2 (Για τους μη μυημένους στην πεζοπορία – ορειβασία ο βαθμός δυσκολίας 2 αφορά πεζοπορία διάρκειας μέχρι 8 περίπου ώρες, με υψομετρική διαφορά 1.000 περίπου μέτρων, που μπορεί να περιλαμβάνει τμήματα που χρειάζονται προσοχή (τεχνικά περάσματα), τμήματα εκτός μονοπατιού και διασχίσεις).
Θα υπάρχει δυνατότητα μικρότερης διαδρομής:
Φτερνό – Άλατρο – επιστροφή – Ώρες πορείας 4 (ανάλογα με το ενδιαφέρον).
Αναχώρηση από Πρέβεζα: Πλατεία Ανδρούτσου, ώρα 7
Αναχώρηση από Λευκάδα: Διοικητήριο, ώρα 07:30
Πληροφορίες και Δηλώσεις συμμετοχής:
Δημήτριος Σκλαβενίτης, τηλ.: 697 4753 239, και στα γραφεία του συλλόγου: 26821 02004