Νικήτρια αναδείχτηκε η Δόξα στο Ιβανώφειο | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Οκτ 10th, 2015

Νικήτρια αναδείχτηκε η Δόξα στο Ιβανώφειο

12037993_729411763855546_4698167091556881084_n-e1443534664146-665x363

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, η ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή υποδέχτηκε στο Ιβανώφειο τη Δόξα Λευκάδας. Στόχος για την ομάδα του Στέφανου Πέρκου ήταν μόνο η νίκη μετά την «σφαλιάρα» της 1ης αγωνιστικής στη Βέροια, ενώ η ομάδα της Λευκάδας δεν είχε αγνωιστεί κόντρα στον ΟΦΗ καθώς η ομάδα της Κρήτης αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα και πλέον δεν ανήκει στην Α2.

Η ομάδα της Λευκάδας που είχε το προβάδισμα καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα επικράτησε του Ηρακλή με σκορ 70-82.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Στέφανος Πέρκος): Ντι Νούνο, Κοθράς, Γ. Αποστολίδης, Α. Αποστολίδης, Μουρατίδης, Δέσπος, Μπένας, Γκιουλέκας, Ταραμάς, Καραθανάσης, Σταματογιάννης, Κοντόπουλος, Καραγκιολίδης

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Βαγένας, Τσαλδάρης, Κούτρας, Καρύδας, Πετρόπουλος, Χρυσόπουλος, Μανούσος, Κανονίδης, Κέτζο, Πεταλωτής, Ιωάννου, Γεωργάκης

1ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 17-22,

2ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 34-46
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Η Δόξα είχε το μικρό προβάδισμα των δύο πόντων λίγα λεπτά πριν τη λήξη το ημιχρόνου, ωστόσο λίγο η διαιτησία και ο εκνευρισμός των παικτών του Στέφανου Πέρκου «ανατίναξε» την όποια ψυχολογία υπήρχε εκείνη τη στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της.

3ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 46-65
Τραγικός ο Ηρακλής σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Χωρίς ρυθμό, αβίαστα λάθη και με τεράστια ποσοστά αστοχίας, ενώ και στα αμυντικά καθήκοντα οι παίκτες της Δόξας βρίσκουν εύκολα διαδρόμους για το καλάθι των «κυανόλευκων». Η διαφορά στη μέγιστη τιμή της (-19) στο τέλος της περιόδου.

4ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 70-82
Περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο ασχέτως αν η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη. Ο Ηρακλής είχε μερικά ξεσπάσματα ωστόσο στα αμυντικά καθήκοντα η ομάδα του Πέρκου ήταν κάκιστη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεχώρισε ο Κοθράς που σημείωσε και τους περισσότερους πόντους της ομάδας.