Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νίκης Λευκάδας με 74-55 | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Οκτ 11th, 2015

Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νίκης Λευκάδας με 74-55

12144844_1020374228014299_2317108729518578443_n

Στην πρεμιέρα της Α1 Γυναικών ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας της Νίκης Λευκάδας με 74-55 και ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις του και στο πρωτάθλημα.

11217953_1020374141347641_5675455605716951916_n

Ιστορική νίκη για το γυναικείο μπάσκετ του Ολυμπιακού αφού ήταν η πρώτη της νεότερης ιστορίας του τμήματος στον πρώτο της αγώνα για την Α1 με αντίπαλο την Νίκη Λευκάδας στην Λευκάδα. Ο Ολυμπιακός με τον κόσμο του που δημιούργησε μια φανταστική ατμόσφαιρα και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα επικράτησε με 55-74 ξεκινόντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α1.

11228507_1020374174680971_4020112681035182559_n

Οι αθλήτριες του Ολυμπιακού στην αρχή βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά απο τα μέσα της πρώτη περιόδου και για όλη την συνέχεια του αγώνα, επέβαλαν τον ρυθμό τους τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Στην τρίτη περίοδο ο ενθουσιασμός της Νίκης και οι άσχημες επιλογές του Ολυμπιακού έκαναν τον αγώνα ντέρμπι. Η πολύ καλή άμυνα όμως σε συνδυασμό με την βελτίωση των ποσοστών στην επίθεση ήταν τα συστατικά που οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην επικράτηση.

12107279_1020374118014310_545731700645193437_n

Η κόουτς Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε τον αγώνα με τις Σταμάτη, Χατζηνικολάου, Χαλιβέρα, Τζόνσον και Κριστόφερσον. Στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου η Νίκη μπήκε με πολύ ενθουσιασμό και κατάφερε να προηγηθεί με 9-6, αλλά με δυο τρίποντα των Κοσμά και Χατζηνικολάου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ και με βασιζόμενος επιθετικά στην Τζόνσον που πέτυχε 13 πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-28.

12109011_1020374191347636_8639600509653357160_n

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κοσμά και η Μπαλτά πήραν την θέση της Χατζηνικολάου και Κριστόφερσον με τον Ολυμπιακό να δείχνει εμφανή βελτίωση στην άμυνα αλλά να “κολλάει” στην επίθεση κάτι που άλλαξε με την είσοδο της Χατζηνικολάου στο παιχνίδι που πέτυχε το καλάθι για να ξεκολλήσει το σκορ και μοίρασε το παιχνίδι έτσι ώστε να σκοράρουν η Κριστόφερσον και η Χαλιβερα. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 30-45 αλλά με την γραμματεία να μην εχει περάσει στο ταμπλό ένα καλάθι του Ολυμπιακού.

12112273_1020374038014318_2299969964302474117_n

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίκη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με ενα σερί 12-3 κατάφερε να μειώσει σε 43-48. Η άμυνα ζώνης που έπαιζαν οι γηπεδούχες βραχυκύκλωσαν τις ερυθρόλευκες που είχαν άσχημα ποσοστά σε τρίποντα και δίποντα με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στις γηπεδούχες να μπουν ξανά στον αγώνα. Στα τελευταία δυο λεπτά με πολύ πιεστική άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι την διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 47-53

12112353_1020374091347646_549035172945721872_n

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ συμπαγής στην άμυνα και βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση με αποτέλεσμα να αυξήσει την διαφορά άνω των 10 πόντων στην αρχή της περιόδου. Απελευθερωμένες από το άγχος οι ερυθρόλευκες χωρίς να μειώσουν την πίεση που ασκούσαν στην άμυνα, κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους στην επίθεση που τους επέτρεψε να φτάσουν την διαφορά στους 19 πόντους με το ταμπλό να γράφει τελικό σκορ 55-74.

10151380_1020374254680963_6007239829164895799_n

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Σμιθ 20, Κρουκ 14, Χαιριστανίδου 8, Γράψα 5, Λιοπύρη 2, Κρητικού 2, Ισκιογλου 2, Λογοθέτη 2, Αργυρού, Καμπουράκη, Ψυχογιού, Μπάρκα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Τζόνσον 21, Χατζηνικολάου 12, Χαλιβέρα 9, Μπαλτά 8, Σταμάτη 7, Κριστόφερσον 7, Μπόνη 5, Κοσμά 4, Καλογήρου 1, Νικολαϊδου, Γκότζη.

Οι δηλώσεις των νικητριών

Η προπονήτρια του Ολυμπιακού Ελένη Καπογιάννη δήλωσε στο επίσημο site του Ολυμπιακού (www.osfp.gr) μετά τον αγώνα:

Πρεμιέρα του πρωταθλήματος σε μια επαρχιακή πόλη και μια έδρα που θεωρώ ότι θα είναι δύσκολη για όλους τους αντιπάλους. Όλα πήγαν κατ ευχήν, συγχαρητήρια στην Νίκη Λευκάδας για την προσπάθεια της και συγχαρητήρια στην ομάδα μου, γιατί σαν πρεμιέρα και για την χρονική στιγμή που καμία ομάδα δεν είναι έτοιμη, έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το ματς. Κάναμε μια κοιλιά στο τρίτο δεκάλεπτο που ευτυχώς την μαζέψαμε γρήγορα και από την στιγμή που αρχίσαμε να παίζουμε όπως μπορούμε πήραμε μια διαφορά η οποία αντικατοπτρίζει την εικόνα των δυο ομάδων. Θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ τον κόσμο του Ολυμπιακού που ήταν στο πλευρό μας και έδωσε ώθηση στα κορίτσια ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο που χάσανε λίγο το ρυθμό τους και θέλω να πιστεύω ότι ο κόσμος θα εξακολουθήσει να μας υποστηρίζει και να είναι κοντά μας.

Η αρχηγός του Ολυμπιακού Ανθή Μπαλτά, δήλωσε στο επίσημο site του Ολυμπιακού (www.osfp.gr) μετά τον αγώνα:

Ήταν το πρώτο παιχνίδι της σεζόν, η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στην νεότερη ιστορία του. Είμαστε πάρα πολύ χαρούμενες, αυτή είναι μόνο η αρχή, έχουμε πολλά πράγματα να κάνουμε ακόμα. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που σε ακόμα ένα παιχνίδι, μετά από αυτό του κυπέλλου, ήρθε στο γήπεδο και μας βοήθησε και είμαι σίγουρη ότι παιχνίδι με παιχνίδι θα είναι όλο και περισσότεροι

Η αθλήτρια του Ολυμπιακού Όλγα Χατζηνικολάου, δήλωσε στο επίσημο site του Ολυμπιακού (www.osfp.gr) μετά τον αγώνα:

Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς, ήταν το πρώτο παιχνίδι του πρωταθλήματος, το οποίο είχε τις ιδιαιτερότητες του για αυτό έπρεπε να είμαστε πολύ συγκεντρωμένες από το πρώτο λεπτό. Θεωρώ ότι κάναμε ένα αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο επιθετικά. Στο δεύτερο ημίχρονο κολλήσαμε, χαλαρώσαμε χωρίς λόγο αλλά σημασία έχει το αποτέλεσμα… σίγουρα πρέπει να περιορίσουμε τέτοια γεγονότα αλλά ήταν το άγχος της πρεμιέρας που έπαιξε το ρόλο του. Το θέμα είναι ότι κερδίσαμε και ευχαριστούμε πάρα πολύ τον κόσμο που ήρθε στον κόσμο για εμάς, ήταν πολύ σημαντική η δύναμη και η ώθηση που μας έδωσαν και είμαι σίγουρη ότι θα τους έχουμε σε κάθε παιχνίδι δίπλα μας.