Νίκη Λευκάδας: Σπουδαία νίκη εκτός έδρας με τον Αθηναϊκό | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Οκτ 18th, 2015

Νίκη Λευκάδας: Σπουδαία νίκη εκτός έδρας με τον Αθηναϊκό

νικη_λευκαδας

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α1 Γυναικών, η Νίκη Λευκάδας κέρδισε εκτός έδρας με σκορ 90-86 τον Αθηναϊκό, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα.

Το κλειστό της Εργάνης ήταν και πάλι κατάμεστο, αφού, με βάση τον προηγούμενο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων πριν 2 εβδομάδες, το παιχνίδι αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον, με δύο πολύ επιθετικές ομάδες! Έτσι πολύς κόσμος παρευρέθηκε και σήμερα στην Εργάνη και απόλαυσε ακόμα ένα εντυπωσιακό παιχνίδι! Αυτή τη φορά όμως, νικήτρια έφυγε η ομάδα της Λευκάδας, με παρόμοιο τελικό σκορ με αυτό του προηγούμενου αγώνα των δύο ομάδων!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κυριολεκτικά μοιρασμένο, αφού διαφορές 7-8 πόντων που δημιουργούσε η μία ή η άλλη ομάδα, εξανεμίζονταν, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο ημίχρονο με 45-43 υπέρ της ομάδας του Αθηναϊκού. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, αφού η Λευκάδα κατάφερε να πάρει διαφορές διψήφιες, φτάνοντας μέχρι και τους 15 πόντους! Η αντεπίθεση της γηπεδούχου ομάδας στο 4ο δεκάλεπτο, έφερε το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό στους 4 πόντους! Εκεί χάθηκαν 3 συνεχόμενες επιθέσεις του Αθηναϊκού (2 άστοχα σουτ τριών πόντων και 1 δύο πόντων), για να φτάσει το ματς στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα με τη διαφορά στο καλάθι! Με την Λευκάδα όμως εύστοχη στις βολές (16/16), η ομάδα του Αθηναϊκού δεν κατάφερε είτε να περάσει μπροστά ή να ισοφαρίσει, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη της ήττα στα φετινά επίσημα παιχνίδια της!

Διαιτητές: Μακρής, Βαλούρδος

Δεκάλεπτα: 20-20, 45-43, 58-69, 86-90

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ (Καλογερόπουλος, Χρυσοβιτσιάνος): Δασκαλοπούλου 4, Σπαθάρου 16(3), Σταμάτη 3(1), Λουκάτου 3(1), Κεχαγιά 24(3), Ντάνιελ 16(3), Νιξίνα 4, Μοντγκόμερι 16.

ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 13(1), Καμπουράκη 5(1), Γράψα 3(1), Κρητικού 2, Ψυχογιού 6, Ισκίογλου 11(3), Σμιθ 26, Κρουκ 24(2).