Δυναμικό το αποψινό συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ και του Εργατικού Κέντρου
Πραγματοποιήθηκε σήμερα το βράδυ στην πόλη της Λευκάδας το συλλαλητήριο που διοργάνωσε το ΠΑΜΕ και το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας ενάντια στο νέο κύμα επίθεσης που δέχεται ο λαός από τη συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ με την κατάργηση του κοινωνικού χαρακτήρα της Κοινωνικής Ασφάλισης, τη φοροεπιδρομή στο λαϊκό εισόδημα, την αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης, τις απολύσεις, τις ιδιωτικοποιήσεις.
Κεντρικός ομιλητής ήταν ο αντιπρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Αλέξανδρος Βεροιώτης, ο οποίος αφού επισήμανε ότι καμία «διορθωτική κίνηση» από την πλευρά της κυβέρνησης δεν θα επαναφέρει τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης, ούτε θα αποκαταστήσει τις συντάξεις που υφίστανται για πολλοστή φορά σφαγιασμό κι ούτε ακόμη θα αναιρέσει τις συνέπειες της φορολεηλασίας, κάλεσε όλα τα σωματεία, τους εργαζόμενους σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, τους αγρότες, τους αυτοαπασχολούμενους, τους άνεργους, τους συνταξιούχους, όλο το λαό της Λευκάδας, να μπει μπροστά με σύνθημα «Εργατιά μπροστά, όλοι μια γροθιά, γκρέμισε μνημόνια και αφεντικά!» για την επιτυχία της πανελλαδικής πανεργατικής απεργίας στις 12 Νοέμβρη.
Ακολούθησε χαιρετισμός από τον πρόεδρο του σωματείου εργαζομένων στο Νοσοκομείο Λευκάδας Χρήστο Βεργίνη, ο οποίος αφού αναφέρθηκε εν συντομία στις τεράστιες ελλείψεις στο χώρο του νοσοκομείου απαίτησε να μη γίνουν τα νοσοκομεία επιχειρήσεις που θα λειτουργούν σε αποκλειστικά ανταποδοτική βάση, ξεζουμίζοντας τα ασφαλιστικά ταμεία και τις τσέπες των αρρώστων, όπως δρομολογείται με την ΕΣΑΝ Α.Ε. (ενιαίο σύστημα αμοιβών νοσοκομείων), τόνισε ότι η κοινωνική ασφάλιση έγινε με αγώνες, δεν είναι για παζάρια και για διάλυση, και κάλεσε όλους τους εργαζόμενους, από όλους τους εργασιακούς χώρους, σε μαζική συμμετοχή στην απεργία στις 12 Νοέμβρη.
![]() |
![]() |
Οι ομιλίες ολοκληρώθηκαν με χαιρετισμό που απηύθυνε η Ευγενία Κολυβά, εκ μέρους του σωματείου συνεταιριστικών υπαλλήλων και ακολούθησε δυναμική πορεία κατά μήκος του κεντρικού πεζόδρομου με κατάληξη την κεντρική πλατεία όπου ανανεώθηκε το αγωνιστικό ραντεβού για την απεργία στις 12 Νοέμβρη.