Κοσμοσυρροή στο παραδοσιακό γλέντι της «Νέας Χορωδίας»
Τον κύκλο των φετινών χριστουγεννιάτικων χοροεσπερίδων άνοιξε το Σάββατο που μας πέρασε, στο Κέντρο «Χάραμα» στην Περατιά, η Νέα Χορωδία.
Τους καλεσμένους, που είχαν γεμίσει ασφυκτικά την αίθουσα, καλωσόρισε εκ μέρους του Ομίλου ο πρόεδρος Άγγελος Παπαδόπουλος ευχόμενος καλή διασκέδαση, και προσθέτοντας στη συνέχεια: «Είναι γνωστό ότι ο παραδοσιακός χορός και η παραδοσιακή μουσική αναπτύσσουν την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων όλων των ηλικιών και διατηρούν την πολιτιστική μας κληρονομία. Η Νέα Χορωδία θέλει με την σημερινή εκδήλωση να φέρει κοντά τους συλλόγους, τους χορευτές, όλους τους ανθρώπους που εργάζονται για να διατηρηθεί η ελληνική παράδοση».
Την παραδοσιακή ορχήστρα του Ηλία Πλαστήρα (κλαρίνο, φλογέρα), ενός νέου και ταλαντούχου Ηπειρώτη κλαριντζή, που απαρτίζονταν επίσης από τους μουσικούς: Αθανασιά Βασίλη (βιολί), Κωνσταντή Δημήτρη (λαούτο, τραγούδι) και Ζώη Διονύση (κρουστά) παρουσίασε στο κοινό η Ευαγγελία Δουβίτσα.
Ακολούθησε γλέντι μέχρι πρωίας, με παραδοσιακούς χορούς από όλη την Ελλάδα. Κι όσο γύριζε ο χορός τόσο οι κύκλοι των χορευτών μεγάλωναν «επικίνδυνα», με αποτέλεσμα η μεγάλη πίστα του μαγαζιού να αποδειχτεί τελικά μικρή υπ΄ αυτές τις περιστάσεις. Να σημειώσουμε ακόμη ότι οι τιμές του μαγαζιού ήταν απόλυτα προσαρμοσμένες στη σημερινή οικονομική συγκυρία, ενώ η είσοδος κόστιζε 5 ευρώ.
Στην πρόσκληση της Νέας Χορωδίας για το παραδοσιακό γλέντι ανταποκρίθηκαν, μεταξύ άλλων, όλοι σχεδόν οι μουσικοχορευτικοί σύλλογοι που δραστηριοποιούνται στο νησί μας, με την πιο πολυπληθή ίσως αντιπροσωπεία να την έχει η «παρέα της Νικιάνας», από τον πολιτιστικό σύλλογο «οι Σκάροι».
Τα δώρα και οι τυχεροί λαχνοί της λαχειοφόρου που κληρώθηκαν είναι:
Αριθμός | Δώρο |
1273 | Tablet |
611 | GPS |
524 | Μηχανή Canon |
Να κλείσουμε τέλος με μια παρατήρηση που δεν έχει να κάνει με το γλέντι αυτό καθαυτό, αλλά με τη διαμόρφωση του χώρου της αίθουσας. Τα περισσότερα μακρόστενα τραπέζια ήταν τοποθετημένα τόσο κοντά το ένα με το άλλο με αποτέλεσμα οι καρέκλες να ακουμπούν κυριολεκτικά η μια στην άλλη, όταν κάθισε ο κόσμος, και να κλείνει ο όποιος διάδρομος είχε αρχικά προβλεφτεί ανάμεσα στα τραπέζια. Κατανοούμε την ανάγκη εξοικονόμησης χώρου, αλλά δεν είναι σίγουρα ό,τι το καλύτερο να δεινοπαθεί κανείς για να βγει από τη θέση του και να διασχίσει τον υποτιθέμενο διάδρομο, μηδέ βεβαίως εξαιρουμένων των μέτρων ασφαλείας που είναι αναγκαίο να τηρούνται σε αυτού του είδους τις συναθροίσεις.
[Gallery not found] [Gallery not found]
Μεγάλη υπόθεση ό ΠΟΛΙΤΙΖΜΟΣ !