Ο Παναγιώτης Γκούμας είναι ο νέος Διοικητής της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας
Με απόφαση της Υπουργού Υγείας Μαριλίζας Ξενογιαννακοπούλου, ο καθηγητής Παναγιώτης Γκούμας, τοποθετείται στη θέση του Διοικητή της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας (Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας, Ηπείρου και Ιονίων Νήσων). Ο νέος ΥΠΕάρχης αντικαθιστά τον παραιτηθέντα λόγω της συμμετοχής του και στις τελευταίες εκλογές, πολιτευτή της Ν.Δ. Γιάννη Νικόπουλο.
Ο Παναγιώτης Γκούμας γεννήθηκε το 1948, είναι διευθυντής της Πανεπιστημιακής Ωτορινολαρρυγγολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Πατρών ΩΡΛ και έχει διατελέσει Πρόεδρος της Στέγης Υγειονομικών Ελλάδος, Πρόεδρος της Πανελλήνιας ΩΡΛ Εταιρείας και Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού του Πανεπιστημίου Πατρών.