Πρώτη μέρα των Χριστουγέννων στη Νικιάνα Λευκάδας
Χρόνια Πολλά από την όμορφη χειμωνιάτικη Νικιάνα
Χριστούγεννα σήμερα κι ο καλός καιρός των τελευταίων ημερών συνεχίζεται. Γύρω στους 19 βαθμούς έδειχνε σήμερα πάλι το θερμόμετρο. Περπατά κανείς κι όπως είναι ντυμένος χειμωνιάτικα μουσκεύει από τον ιδρώτα.
![]() |
![]() |
Στη Νικιάνα, το όμορφο αυτό παραθαλάσσιο χωριό στην ανατολική ακτογραμμή της Λευκάδας, είναι η εποχή που συναντάς μόνο ντόπιους. Ο ξένος ξεχωρίζει από μακρυά. Δημιουργεί, όπως παλιά, ερωτήματα για το «ποιος είναι αυτός».
Κάλαντα για μια ακόμη φορά σήμερα από κάποιους περιπλανώμενους κλαριντζήδες, που εκμεταλλευόμενοι τις χρονιάρες αυτές μέρες πασχίζουν για το ξεροκόμματο.
Η φύση ξεγελασμένη απ΄ τον καιρό αλλού ανθίζει και αλλού πάλι, τις περισσότερες φορές, ήμερα και άγρια έχουν αρχίσει προ πολλού να καρποβολούν.
[Gallery not found]Οι παραλίες έρημες την εποχή αυτή και με τα νερά της θάλασσας να έχουν τραβηχτεί αισθητά προς τα μέσα χαίρεσαι να τις περπατάς.
[Gallery not found]