Μουσείο Άγγελου Σικελιανού χωρίς εκθέματα;
Ήταν Δεκέμβρης του 2014 όταν στήθηκαν στην ετοιμόρροπη οικία Σικελιανού, στην πόλη της Λευκάδας, οι πρώτες σκαλωσιές. (Δες εδώ).
Υπεραισιόδοξες ήταν την εποχή εκείνη οι προβλέψεις του Δημάρχου Λευκάδας κ. Κώστα Δρακονταειδή, όταν με δηλώσεις του στο ΑΠΕ-ΜΠΕ εκτιμούσε ότι οι εργασίες θα ολοκληρώνονταν σύντομα και θα μπορούσε μάλιστα να είναι έτοιμο από το καλοκαίρι που μας πέρασε το κτίριο, ώστε να λειτουργήσει ως μουσείο Άγγελου Σικελιανού, όπως είχε αρχικά προβλεφτεί. (Δες εδώ).
Οι εργασίες σταμάτησαν για κάποιο διάστημα, όπως και σε πολλά άλλα επίσης έργα που βρισκόταν σε εξέλιξη, το καλοκαίρι που μας πέρασε με τους περιορισμούς που επιβλήθηκαν στην κίνηση κεφαλαίων, τα λεγόμενα capital controls.
Ξανάρχισαν λίγο καιρό αργότερα και εκτελούνται πλέον έκτοτε με καλό ρυθμό, όπως φαίνεται και στις πιο κάτω φωτογραφίες. Τόσο στον εξωτερικό όσο και στον εσωτερικό χώρο του κτιρίου. Αν συνεχιστούν με αυτό το ρυθμό αναμένεται, εκτός απροόπτου, να έχει ολοκληρωθεί μέσα στους επόμενους μήνες η αποκατάσταση του οικήματος.
Υπενθυμίζουμε ότι στις εργασίες περιλαμβάνονται η αναστήλωση και η μετατροπή της οικίας σε Μουσείο Άγγελου Σικελιανού. Ανάδοχος του έργου, που γίνεται με χορηγία της Εθνικής Τράπεζας, είναι η εταιρεία ΙΟΚΑ του κ. Ιωάννη Κακαβούτη και των συνεργατών του. Σύμβουλος Μουσειολογίας είναι η εταιρεία Τζώνος – Χόιπελ ΑΕ, συνιδρυτής της οποίας είναι ο ομότιμος καθηγητής της Αρχιτεκτονικής Σχολής Θεσσαλονίκης κ. Πάνος Τζώνος.
Στο μουσείο αυτό αναμένεται να εκτεθούν και προσωπικά αντικείμενα του μεγάλου μας ποιητή. «Για τον λόγο αυτό, ο Δήμος Λευκάδας ξεκινά έναν «μαραθώνιο» για τον εντοπισμό και τη συλλογή των αντικειμένων, ώστε το καλοκαίρι να είναι όλα έτοιμα (σ.σ. το προηγούμενο καλοκαίρι)», διαβάζαμε πριν ένα και κάτι χρόνο στο tovima.gr, επικαλούμενο τις δηλώσεις του Δημάρχου Λευκάδας στο Αθηναϊκό Πρακτορείο.
Κι ακόμη ότι ο Δήμος Λευκάδας, σύμφωνα με τα λεγόμενα του κ. Δρακονταειδή, «ξεκινούσε έναν «μαραθώνιο» για τον εντοπισμό και τη συλλογή των αντικειμένων, ώστε το καλοκαίρι να είναι όλα έτοιμα (σ.σ. το προηγούμενο καλοκαίρι)», αφού όπως ομολογούσε τα περισσότερα από τα αντικείμενα του ποιητή βρίσκονται σε συλλογές ιδιωτών, από τους οποίους ευελπιστούσε ότι «θα προθυμοποιηθούν να τα προσφέρουν στο μουσείο».
Με αυτή την αφορμή είχαμε γράψει μάλιστα τότε ότι: «Βρίσκεται σε εξέλιξη πρωτοβουλία της Δημοτικής Αρχής για τον εντοπισμό και τη συλλογή προσωπικών αντικειμένων του ποιητή Άγγελου Σικελιανού. Κι εδώ καλούνται να βοηθήσουν όλοι, οι όπου γης Λευκαδίτες προ πάντων, όσοι τυχαίνει να έχουν στα χέρια τους υλικό που συνδέεται καθ΄ οιονδήποτε τρόπο με τη ζωή και το έργο του μεγάλου μας ποιητή».
Επειδή όλο αυτό το διάστημα δεν είδαμε, παρά τις τότε δηλώσεις, καμία απολύτως επίσημη δημόσια έκκληση του Δήμου Λευκάδας προς ιδιώτες για τη συλλογή αντικειμένων αναρωτιόμαστε μήπως όντως έχει γίνει και απλά μας διέφυγε το γεγονός.
Θα ήταν ενδιαφέρον σε κάθε περίπτωση να μάθουμε, δεκατέσσερις μήνες αργότερα, τι έχει συλλεχθεί από μουσειακό υλικό όλο αυτό το διάστημα, γιατί πολύ φοβόμαστε ότι το κτίριο μπορεί να είναι έτοιμο σε λίγο καιρό … αλλά πολύ δύσκολο το βλέπουμε να μπορέσει να λειτουργήσει ως Μουσείο Άγγελου Σικελιανού .
[Gallery not found].