Πρόσκληση Θ. Καββαδά για τις επαναληπτικές εκλογές στη ΝΔ – Διαδικασία και Εκλογικά τμήματα
Κάλεσμα για συμμετοχή στις αυριανές -10 Γενάρη- επαναληπτικές εκλογές για την ανάδειξη νέου προέδρου στη Νέα Δημοκρατία απευθύνει ο βουλευτής Λευκάδας Θανάσης Καββαδάς:
«Αύριο Κυριακή 10 Ιανουαρίου η ιστορική μας παράταξη γυρνάει σελίδα.
Εκλέγουμε το νέο μας πρόεδρο και ξεκινάμε!
Βάζουμε πάνω απ’ όλα την πατρίδα μας, διαμορφώνουμε το νέο μας προγραμματικό λόγο και διεκδικούμε μαζί με τους πολίτες την Ελλάδα της ανάπτυξης, της δημιουργίας, των αρχών και των αξιών. Μια Ελλάδα σύγχρονη και Ευρωπαϊκή!
Καλώ όλους τους Νεοδημοκράτες που ψήφισαν στο πρώτο γύρο των εσωκομματικών μας εκλογών να προσέλθουν και πάλι μαζικά στις κάλπες ώστε να αναδείξουμε το Νέο μας Αρχηγό.»
Η τοπική ΝΟ.Δ.Ε. Νέας Δημοκρατίας ενημερώνει επίσης τους ψηφοφόρους για τα εκλογικά τμήματα καθώς και την εκλογική διαδικασία που θα ακολουθηθεί.
Τα εκλογικά τμήματα είναι τα εξής:
Σχετικά με την εκλογική διαδικασία ισχύουν τα ακόλουθα:
Η ψηφοφορία θα διεξαχθεί, στην Ελλάδα από τις 7 το πρωί έως τις 7 το απόγευμα.
Δικαίωμα ψήφου έχουν μόνον εκείνα τα μέλη του κόμματος που ψήφισαν κατά την εκλογή της 20ης Δεκεμβρίου 2015 και έχουν εγγραφεί στους εκλογικούς καταλόγους.
Οι ψηφοφόροι θα ψηφίσουν στα ίδια εκλογικά κέντρα που είχαν ψηφίσει κατά την προηγούμενη εκλογή, αλλά αυτή την φορά στο εκλογικό τμήμα (κάλπη) στο οποίο αντιστοιχεί το πρώτο γράμμα του επωνύμου τους. Για την διευκόλυνσή τους θα υπάρχουν σχετικές πινακίδες σε όλα τα εκλογικά τμήματα.
Κατά την προσεχή εκλογή, οι ψηφοφόροι δεν θα κληθούν να υπογράψουν και να υποβάλουν στην Εφορευτική Επιτροπή δήλωση εγγραφής τους στο κόμμα ή επαναβεβαίωσης της κομματικής τους ιδιότητας. Επίσης, δεν θα τους ζητηθεί να καταβάλλουν οποιοδήποτε χρηματικό ποσό προκειμένου να τους επιτραπεί να ψηφίσουν.
Για την αναγνώρισή τους από την Εφορευτική Επιτροπή, οι ψηφοφόροι πρέπει να έχουν μαζί τους είτε την ελληνική ταυτότητά τους (ή την προσωρινή βεβαίωση της αρμόδιας αστυνομικής αρχής), είτε το ελληνικό διαβατήριό τους (ακόμη και αν η ισχύς του έχει λήξει), είτε το ελληνικό δίπλωμα οδήγησής τους.
Οι ψηφοφόροι δεν πρέπει να θέσουν σταυρό προτίμησης στο ψηφοδέλτιο του υποψήφιου Προέδρου που θα επιλέξουν.