Αποτελέσματα εκλογών του Σωματείου Οικοδόμων Λευκάδας
Ολοκληρώθηκαν χθες βράδυ στους χώρους του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας-Βόνιτσας οι αρχαιρεσίες για την ανάδειξη νέων οργάνων -Διοικητικού Συμβουλίου, Ελεγκτικής Επιτροπής, Αντιπροσώπων για το Εργατικό Κέντρο και Αντιπροσώπων για την Ομοσπονδία Οικοδόμων- στο Σωματείο Οικοδόμων Λευκάδας.
Οι εκλογές ξεκίνησαν την Παρασκευή και ολοκληρώθηκαν χθες στις 09.00 μ.μ. Δυο ήταν τα ψηφοδέλτια που πήραν μέρος στις εκλογικές διαδικασίες: η «Ταξική Ενότητα» και η «Ενότητα Οικοδόμων».
Τα αποτελέσματα των εκλογών έχουν ως εξής:
Διορθώθηκε |
Ψήφισαν | 101 |
Άκυρα / Λευκά Ψηφοδέλτια | 9 |
Έγκυρα Ψηφοδέλτια | 92 |
Έλαβαν για το Διοικητικό Συμβούλιο:
Ταξική Ενότητα | 83 Ψήφοι |
Ενότητα Οικοδόμων | 9 Ψήφοι |
Κατόπιν των αποτελεσμάτων αυτών η «Ταξική Ενότητα» καταλαμβάνει 8 έδρες και η «Ενότητα Οικοδόμων» 1 έδρα στο νέο Διοικητικό Συμβούλιο που αναμένεται τις επόμενες μέρες να συνέλθει σε σώμα.
Στην Ελεγκτική Επιτροπή η «Ταξική Ενότητα» καταλαμβάνει και τις τρεις έδρες και εκλέγει ακόμη 4 αντιπροσώπους για το Εργατικό Κέντρο –έναντι ενός της «Ενότητας Οικοδόμων»– καθώς και τον αντιπρόσωπο για την Ομοσπονδία Οικοδόμων.
Διόρθωση: Βάσει του ισχύοντος εκλογικού κανονισμού η παράταξη «Ταξική Ενότητα» εκλέγει και τους 5 αντιπροσώπους για το Εργατικό Κέντρο – τον 5ο από την Γ” κατανομή.