Ενημέρωση για το αρχαίο Θέατρο στη θέση «Κούλμος»
Αποτελέσματα δοκιμαστικών τομών
Για τα αποτελέσματα των δοκιμαστικών τομών στον χώρο του αρχαίου θεάτρου στον Κούλμο θα ενημερώσει το Δημοτικό Συμβούλιο Λευκάδας, τη Δευτέρα 18 Γενάρη, η Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αιτ/νίας και Λευκάδας κ. Ολυμπία Βικάτου, όπως πληροφορεί ο Δήμος Λευκάδας. Στη συνεδρίαση θα βρίσκεται και ο πρόεδρος του Σωματείου «ΔΙΑΖΩΜΑ» κ. Σταύρος Μπένος, ο οποίος είχε και στο παρελθόν, το καλοκαίρι του 2009, επισκεφτεί για το σκοπό αυτό το νησί μας. (Δες εδώ).
Ευχόμαστε αυτή τη φορά να μπορέσουν να προχωρήσουν οι εργασίες. Να μη μείνουμε δηλαδή μόνο στις δοκιμαστικές τομές, αλλά να αρχίσουν σύντομα και οι ανασκαφές με σκοπό την ανάδειξη του αρχαίου θεάτρου.
Στο θέμα, που έρχεται από παλιά, έχουμε αναφερθεί κατά καιρούς κάμποσες φορές στη σελίδα μας: Αρχαίο Θέατρο Λευκάδας (Της Βίβιαν Στάικου, Αρχαιολόγου [2010]), Ανάδειξη αρχαίου θεάτρου Λευκάδας [2009], Ανασκαφαί – Ανεύρεσις αρχαίου θεάτρου [2011], Μια φιλότιμη προσπάθεια “συνειδητοποίησης των πολιτιστικών αξιών” του τόπου μας… [2015], Η αρχαία πόλη της Λευκάδας Νήρικος [2008], Στον λόφο του Κούλμου [2009] κ.ά.
Το Δελτίο Τύπου του Δήμου Λευκάδας έχει ως εξής:
«Ανακοινώνεται ότι στην αρ. 1/2016 συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου (Δευτέρα 18.01, ώρα 3μ.μ., Διοικητήριο) θα παραβρεθεί η Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αιτ/νίας και Λευκάδας, κ. Ολυμπία Βικάτου προκειμένου να ενημερώσει για τα αποτελέσματα των δοκιμαστικών τομών που ολοκληρώθηκαν στον χώρο του αρχαίου Θεάτρου στη θέση «Κούλμος».
Στη συνεδρίαση θα παραβρίσκεται, επίσης, ο πρόεδρος του Σωματείου «ΔΙΑΖΩΜΑ», κ. Σταύρος Μπένος.»