Ενισχύεται και το μπλόκο των αγροτών στον Άγιο Νικόλαο Βόνιτσας
Σε νέο αποκλεισμό του δρόμου θα προχωρήσουν αύριο οι αγρότες
Από την σημερινή πανελλαδική σύσκεψη εκπροσώπων των μπλόκων στο Πολιτιστικό Κέντρο Νίκαιας
Την κλιμάκωση των κινητοποιήσεων αποφάσισε η μαζική πανελλαδική σύσκεψη εκπροσώπων των μπλόκων που έγινε την Τρίτη στο Πολιτιστικό Κέντρο Νίκαιας μετά από κάλεσμα της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής των Μπλόκων. Στην σύσκεψη, που συμμετείχαν αντιπρόσωποι 37 μπλόκων από όλη την Ελλάδα, πήρε μέρος και αντιπροσωπεία από το μπλόκο του Αγίου Νικολάου Βόνιτσας, όπου οι αγρότες βρισκόταν για τέταρτη μέρα σήμερα στο δρόμο.
Από το μπλόκο των αγροτών στον Άγιο Νικόλαο Βόνιτσας
Στην απόφαση της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής των Μπλόκων επισημαίνεται ότι οι αγρότες «δεν πρόκειται να πέσουν στην παγίδα ενός «διαλόγου» που δεν θα δίνει συγκεκριμένες απαντήσεις στο καθένα από τα δίκαια και ζωτικά αιτήματα» που αποφάσισαν και ότι δεν πρόκειται να γίνει καμιά συνάντηση με την κυβέρνηση, «αν δεν αποσυρθούν τα σχέδια για το Ασφαλιστικό, αν δεν καταργηθούν η φορολογία από το πρώτο ευρώ και τα τεκμήρια διαβίωσης».
Επίσης, καλείται κάθε μπλόκο να οργανώσει τις δικές του αγωνιστικές παρεμβάσεις, ενώ -όπως τονίζεται στην απόφαση- επόμενος σταθμός θα είναι η πανελλαδική απεργία στις 4 Φλεβάρη.
Τη σύσκεψη στη Νίκαια άνοιξε ο Βαγγέλης Μπούτας, πρόεδρος της Ενωτικής Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Ν. Καρδίτσας και μέλος της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής των Μπλόκων ο οποίος, αφού χαιρέτισε τους αντιπροσώπους των μπλόκων, ανέλυσε τα αιτήματα μιλώντας για την ανάγκη κλιμάκωσης των κινητοποιήσεων.
Κάλεσε επίσης τα μπλόκα να κάνουν προτάσεις για αγωνιστικές παρεμβάσεις και πως αυτές θα υλοποιηθούν. Στη συνέχεια τον λόγο πήραν εκπρόσωποι μπλόκων οι οποίοι συμφώνησαν με το πλαίσιο των αιτημάτων και την κλιμάκωση των κινητοποιήσεων για να ασκηθεί μεγαλύτερη πίεση προς την κυβέρνηση. Μίλησαν αντιπρόσωποι από τα μπλόκα Άργους Ορεστικού, Δαλαμανάρας Αργολίδας, Μεσσήνης, Κέρκυρας, Δαμασίου Λάρισας, Βόνιτσας Αιτωλοακαρνανίας, Σερρών, Κάστρου Βοιωτίας, Τύρναβου, Ελλασόνας, Αμύνταιου, Νάουσας, Πέλλας και Άρτας.
Την σύσκεψη έκλεισε ο Βαγγέλης Μπούτας, ο οποίος συνόψισε τις αποφάσεις που ελήφθησαν, όπως αυτές αναφέρονται στο ψήφισμα που εγκρίθηκε. (Δες εδώ το ψήφισμα).