Κλιμάκωση του αγώνα τους προαναγγέλλουν οι αγρότες στο μπλόκο του Αγ. Νικολάου
Τρίωρος αποκλεισμός του δρόμου από αύριο
Για πέμπτη συνεχόμενη μέρα συνεχίστηκε σήμερα το μπλόκο των αγροτών του Δήμου Ακτίου – Βόνιτσας στον κόμβο του Αγίου Νικολάου. Οι αγρότες προχώρησαν και σήμερα σε αποκλεισμό του δρόμου από τις 12:00 το μεσημέρι μέχρι της 13:30 περίπου.
Η Συντονιστική Επιτροπή του Μπλόκου προανήγγειλε κλιμάκωση του αγώνα, σύμφωνα με τις αποφάσεις της χθεσινής πανελλαδικής σύσκεψης των μπλόκων που έγινε στη Νίκαια με τη συμμετοχή εκπροσώπων από 37 μπλόκα από όλη την Ελλάδα, από τον Έβρο μέχρι την Κρήτη, και στην οποία συμμετείχε επίσης αντιπροσωπεία του μπλόκου, με τρίωρο αποκλεισμό του δρόμου από αύριο τις ώρες 11:00 π.μ. μέχρι 02:00 μ.μ. και ταυτόχρονο κλείσιμο της γέφυρας στην είσοδο του Αγίου Νικολάου ώστε να αποφεύγεται η παράκαμψη του μπλόκου προς Πρέβεζα.
Στη σημερινή συγκέντρωση διαβάστηκε το ψήφισμα της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής των Μπλόκων (δες εδώ), ενώ ενημέρωση για τις αποφάσεις της σύσκεψης στη Νίκαια έκανε ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Αιτωλοακαρνανίας Σπ. Κοτοπούλης, ο οποίος αφού μετέφερε τον αγωνιστικό μαχητικό χαιρετισμό του μπλόκου της Νίκαιας και της Πανελλαδικής Συντονιστικής Επιτροπής των Μπλόκων, πρόσθεσε:
«Χθες μαζευτήκαμε 37 μπλόκα απ΄ όλη τη χώρα στο μπλόκο της Νίκαιας. Αφού έγινε διάλογος, σοβαρός διάλογος, απέναντι στα αιτήματα, στα προβλήματα, στο πως διεξάγεται ο αγώνας, τι λέει η κυβέρνηση και τι λέμε και μεις, πως απαντάμε, αποφασίσαμε ομόφωνα τα εξής. Πρώτο, να κάνουμε πλατύ αγωνιστικό κάλεσμα. Να αντιπαλέψουμε μαχητικά αυτή τη βάρβαρη αντιαγροτική πολιτική της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ αλλά και την πολιτική που εκπορεύεται από την ΕΕ και υλοποιείται δια μέσου της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής. Δεύτερο, τα ήδη υπάρχοντα μπλόκα κι αυτά που βγαίνουν καθημερινά, οι όποιες Συντονιστικές Επιτροπές, να δυναμώσουν ακόμη περισσότερο και με ανθρώπους που θα παρευρίσκονται συνέχεια στο μπλόκο, αλλά και με μηχανήματα. Και εδώ το μπλόκο μπορεί να δυναμώσει ακόμη περισσότερο. Υπάρχουν αγρότες, κτηνοτρόφοι που για τον ένα ή άλλο λόγο δεν έχουν πάρει μέρος. Πρέπει η Συντονιστική Επιτροπή να βγάλει ένα πρόγραμμα δράσης και περιοδειών στα χωριά για να ενημερώσει τους συναδέλφους μας ότι πρέπει κι αυτοί και με τη φυσική παρουσία αλλά και με μηχανήματα να πάρουν μέρος σε αυτό τον αγώνα.
Οι φετινές κινητοποιήσεις δεν έχουν προηγούμενο συνάδελφοι. Ο κόσμος του μόχθου είναι σε αναβρασμό και βεβαίως μας δίνει θάρρος, ότι δεν είμαστε μόνοι μας. Έχουμε στο πλάι μας τους συνταξιούχους, τους ανέργους, τους μεροκαματιάρηδες, τους συναδέλφους μας εργαζόμενους απ΄ την πόλη και το χωριό, τους αυτοαπασχολούμενους, γιατί πραγματικά το νομοσχέδιο για το Ασφαλιστικό τους αφορά όλους. Φαίνεται καθαρά ότι οι όποιες προσπάθειες κάνει η κυβέρνηση, και ο πρωθυπουργός, για να μπει σε εφαρμογή ο κοινωνικός αυτοματισμός πέφτουν στο γκρεμό. Δεν θα περάσουν. Μαζικά, ενωτικά, ο κόσμος συμπαραστέκεται σε όλα τα μπλόκα. Είναι χαρακτηριστικό το παράδειγμα ότι όταν ανοίγουν τα μπλόκα και περνούν οι νταλίκες, συμπαραστέκονται. Δίνουν συνθήματα αλληλεγγύης, ότι καθίστε περισσότερο, οδηγήστε το δρόμο, ανοίξτε το δρόμο, θέλω να πω ανοίξτε το δρόμο για άλλη πολιτική, σε άλλη πολιτική κατεύθυνση. Μας σακατεύουν, μας εξαθλιώνουν, θέλουν να μας διώξουν απ΄ τα χωράφια κι απ΄ τα χωριά μας. Μπροστά σε αυτό τον αγώνα λοιπόν δεν είμαστε μόνοι μας και θα φανεί αυτό μπροστά στην πανελλαδική απεργία στις 4 του Φλεβάρη. Εκεί λοιπόν θα δώσουμε βροντερό «παρών», όλοι μαζί μια γροθιά, γιατί πραγματικά, να το πω κι αυτό, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Δεν περνάει αυτό που λέγαν παλιά στα μπλόκα υπάρχουν τα κόκκινα τρακτέρ, τα μπλε, τα πορτοκαλί. Να το πω κι από δω. Εμάς δεν μας ενδιαφέρει το τι ψηφίζει ο καθένας. Αυτό είναι δικαίωμα του καθενός. Και μάλιστα ο κόσμος δε χωρίζεται σε αριστερούς, δεξιούς, κεντρώους, κεντροαριστερούς και τέτοια. Ο κόσμος χωρίζεται αν σήμερα δυστυχεί, αν είναι φτωχός και βεβαίως αν είναι πλούσιος. Υπάρχουν και αγρότες στην Ελλάδα πλούσιοι, που έχουν διαφορετικά αιτήματα. Είναι σεβαστό, υπάρχουν στα μπλόκα σήμερα δυνάμεις που παίζουν συγκεκριμένο ρόλο. Βεβαίως ο κόσμος πρέπει να τους απομονώσει. Βεβαίως και υπάρχουν και αγρότες μεγαλοαγρότες, δεν είναι εδώ ανάμεσά μας, που φοροδιαφεύγουν, που έχουν χρήματα στην Ελβετία, αν είναι κανένας ξέρω γω, που δεν έχουν καμία σχέση με τη παραγωγή, δεν παράγουν πλούτο. Είναι τα λαμόγια που λέμε, και θέλουν απομόνωση. Δεν υπάρχουν εδώ και δεν υπάρχουν και στα περισσότερα μπλόκα. Στα μπλόκα υπάρχει σήμερα ο κόσμος που δίνει μάχη πραγματικά για την επιβίωσή του.»
Στη συγκέντρωση των αγροτών συμμετείχε και πάλι σήμερα ο βουλευτής του ΚΚΕ Νίκος Μωραΐτης καθώς και ο Δήμαρχος του Δήμου Ακτίου-Βόνιτσας Γιώργος Αποστολάκης. Να αναφέρουμε ότι ύστερα από πρόταση της Λαϊκής Συσπείρωσης ο Δήμος Ακτίου Βόνιτσας εξέδωσε ανακοίνωση στήριξης και συμπαράστασης στον δίκαιο, όπως αναφέρει η ανακοίνωση, αγώνα των αγροτοκτηνοτρόφων, επισημαίνοντας ότι «τα νέα μέτρα που εξήγγειλε η κυβέρνηση, όπως η υπερφορολόγηση και οι ασφαλιστικές εισφορές, θα οδηγήσουν σε μαρασμό και εξαφάνιση την αγροτοκτηνοτροφία».
Τις εμπειρίες τους από το μεγάλο μπλόκο της Νίκαιας με πάνω από 2.500 τρακτέρ, μετέφερε στους συγκεντρωμένους το μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής του μπλόκου Κώστας Μίχας που πήρε μέρος στη σύσκεψη που έγινε στη Νίκαια, και είπε:
«Να σας πω τώρα επειδή εδώ είναι πολλοί. Είναι κάνα τρακτέρ ακριβότερο απ΄ του αλλουνού; Καθένας με τη δύναμη που είχε αυτό πήγε και πήρε. Απάνω εκεί εγώ είδα ένα τρακτέρ, και μου ΄κανε και εντύπωση που ακόμα κυκλοφόραε, ένα τσιντόρ παλιό, από κειά τα μπλε, εδώ και πενήντα – εξήντα χρόνια, κι όμως το είχε εκεί στο μπλόκο. Πρέπει αύριο να δυναμώσουμε αν θέλουμε. Πρέπει να φέρουμε εδώ όλοι τα αγροτικά μηχανήματα που έχουμε. Για να συμπαρασταθούμε στο αγώνα. Άλλος φοβάται λέει, δεν παίρνει μπροστά στο μαντρί του. Τώρα τα θέματα δεν είναι μοναχά πέντε τρακτέρ από το Μοναστηράκι, δεκαπέντε από την Πλαγιά, και πέντε εδώ από τον Άϊ Νικόλα. Στις 5 του Μάη θα πληρώσουμε λέει φόρο, θα κάνουμε τις δηλώσεις. Αν ο καθένας φορολογηθεί με 2.500 ευρώ και 2.500 να πληρώσει την επόμενη χρονιά γίνονται 5.000. Ποιος έχει τα κότσα μετά να κάμει καλλιέργεια. Δεν θα έχουμε να πάμε να πάρουμε λιπάσματα, να πάμε να πάρουμε φάρμακα, να πάμε να πάρουμε… . Γιατί θέλουμε λέει και διπλώματα να πάρουμε φάρμακα, θέλουμε και για τα ψεκαστικά να περάσουν από ΚΤΕΟ. Αν αυτά περάσουνε παιδιά πρέπει να φύγουμε. Να πάρει ο καθένας τ΄ απλάδι του, και δω για μας είναι κοντά η λίμνη, και να φουντώσουμε μέσα στη λίμνη. Μην κάνει πίσω κανένας. Όλοι θα χρωστάμε, κι αν κάποιος δεν χρωστάει σήμερα θα χρωστάει αύριο. Το ίδιο είναι. Το να δίνεις τ΄ αρνί σου με 3,60 το κιλό και να παίρνεις τα λεφτά μετά από ένα μήνα, από δύο, δεν ξέρεις πότε θα τα πάρεις. Και το γάλα σου με ένα ευρώ και τα ίδια. Να πληρώνουμε στα λιπάσματα ΦΠΑ 23%; Να πληρώνουμε ολούθε;»
Να κλείσουμε λέγοντας ότι τα σουβλάκια που ψήθηκαν στο χώρο της συγκέντρωσης ήτα προσφορά των κρεοπωλείων της Βόνιτσας, ενώ τις βρώσιμες ελιές προσέφερε ο Αγροτικός Σύλλογος Καινούργιου.
[Gallery not found]