Η Αυτόνομη Παρέμβαση για το κυβερνητικό Σύμφωνο Σταθερότητας
ΓΕΝΙΚΟΣ ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ – ΚΑΜΙΑ ΘΥΣΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ
ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΤΕΡΓΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ
Ο πρωθυπουργός της χώρας ανακοινώνοντας το απαράδεκτο, άδικο, ανάλγητο και αναποτελεσματικό νέο πακέτο μέτρων, εγκατέλειψε τις προεκλογικές του δεσμεύσεις για προστασία του εισοδήματος και διατήρηση των ορίων ηλικίας. Οδηγούμαστε έτσι στο σχέδιο Β’ της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ και τη σκληρότερη εφαρμογή του αναποτελεσματικού και παράλογου Συμφώνου Σταθερότητας που είναι ο πολιορκητικός κριός μιας ολομέτωπης επίθεσης στους εργαζόμενους. Μιας επίθεσης που θα συνεχιστεί και θα διευρυνθεί το επόμενο διάστημα.
Εδώ και 20 χρόνια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ με «κοινωνικούς διαλόγους» και 8 εργασιακούς νόμους ακύρωσαν ασφαλιστικά δικαιώματα, μείωσαν συντάξεις, αύξησαν τα όρια ηλικίας, λεηλάτησαν τα αποθεματικά των ταμείων, εξαφάνισαν τη σταθερή απασχόληση και εφάρμοσαν απίθανες μορφές ελαστικής εργασίας στερώντας πόρους από το ασφαλιστικό σύστημα. Τώρα ο δικομματισμός αφού αποδιάρθρωσε το δημόσιο χαρακτήρα της ασφάλισης, δημιουργεί κλίμα πανικού.
Σήμερα το ΠΑΣΟΚ προτείνει «εγγυημένες» συντάξεις πείνας των 350-500 ευρώ και ιδιωτική ασφάλιση, προκειμένου να απαλλάξει το κράτος και τους εργοδότες από τις υποχρεώσεις τους. Από την κοινωνική αλληλεγγύη οδεύουμε στην ατομική ευθύνη, στη γενικευμένη μείωση των συντάξεων, στην αύξηση των ορίων ηλικίας. Σήμερα χτυπιούνται όσα δικαιώματα έχουν απομείνει από τους πολλούς αντι-ασφαλιστικούς νόμους ΝΔ – ΠΑΣΟΚ.
Αυτή η πολιτική πρέπει να ανατραπεί. Η απόρριψη των προτάσεων της κυβέρνησης πρέπει να συνδυαστεί με την απαίτηση για ισχυρό, δημόσιο, καθολικό, αναδιανεμητικό σύστημα κοινωνικής ασφάλισης.
Πρέπει οι πλειοψηφίες σε ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ να οργανώσουν τον αγώνα για να μην εφαρμοστούν τα αντι-ασφαλιστικά μέτρα. Πρέπει από το ΠΑΜΕ να εγκαταλειφθούν οι διασπαστικές πρακτικές.