Στο πανηγύρι της Παναγίας (;) κάποτε…
Καλοκαίρι σίγουρα. Σίγουρο είναι επίσης ότι η φωτογραφία έχει τραβηχτεί σε κάποιο πανηγύρι.
Είναι όλοι τους Κολυβιάτες και την εποχή εκείνη το χωριό μας, τα Κολυβάτα Λευκάδας, είχε ξεμείνει από πανηγύρια, οπότε θα πρέπει να είναι στον διπλανό οικισμό της Κοινότητας Αλεξάνδρου, τα Μαυρογιαννάτα ή στο επίνειό της τη Νικιάνα.
Ο μαντρότοιχος στο φόντο της φωτογραφίας παραπέμπει στον πρώτο οικισμό και στο πανηγύρι της Παναγίας που γινόταν τότε κάθε Δεκαπενταύγουστο. Η φωτογραφία θα πρέπει επίσης να έχει τραβηχτεί από τον Σπ. Μανωλίτση (Δία) πριν το 1969. Εικάζουμε στα μέσα της δεκαετίας του ΄60.
Διακρίνονται από αριστερά: Σοφία Βρεττού, Σπύρος Δουβίτσας (Γραμματέας) και η γυναίκα του Παρασκευή (Τσεβούλα) Δουβίτσα. Στη δεύτερη σειρά: Αγλαΐα Κολυβά, Χριστίνα Σούνδια.