Συλλαλητήριο Μπλόκων Λούρου και Αγ. Νικολάου Βόνιτσας στα διόδια του Ακτίου
Συλλαλητήριο πραγματοποίησαν το μεσημέρι της Παρασκευής 19 Φλεβάρη οι αγρότες από τα μπλόκα του Αγίου Νικολάου Βόνιτσας και του Λούρου Πρέβεζας που συνεχίζουν επί τέσσερις βδομάδες τώρα, παρά την συκοφάντηση και την επιχειρούμενη καλλιέργεια του κοινωνικού αυτοματισμού από τη μεριά της κυβέρνησης, τον αγώνα τους για την απόσυρση του νόμου – λαιμητόμου για το Ασφαλιστικό
Οι αγρότες προχώρησαν από τις 12:00 μέχρι της 15:00 σε συμβολικό αποκλεισμό των διοδίων στην υποθαλάσσια ζεύξη του Ακτίου, ενώ άνοιγαν κατά διαστήματα τις μπάρες των διοδίων επιτρέποντας την ελεύθερη διέλευση των αυτοκινήτων με τους οδηγούς να εκφράζουν με συνεχόμενα κορναρίσματα τη συμπαράστασή τους.
Στο συλλαλητήριο καταγγέλθηκε η δημιουργία συγχύσεων από τους κάθε λογής συνεταίρους της κυβέρνησης και τα «παπαγαλάκια» της για τις νέες «διορθωτικές» προτάσεις της, με τους αγρότες να διατρανώνουν τη θέλησή τους για συνέχιση του αγώνα στο πλαίσιο των αιτημάτων των μικρομεσαίων αγροτών που συναποφασίστηκε στην Πανελλαδική Σύσκεψη των Μπλόκων στη Νίκαια.
Οι αγρότες θα συνεχίσουν και αύριο τα μπλόκα τους με αποκλεισμό δρόμων στον κόμβο του Αγίου Νικολάου Βόνιτσας και στη Σκάλα του Λούρου ενώ αντιπροσωπείες τους θα συμμετάσχουν εκ νέου την Κυριακή 21 Φλεβάρη, στις 12 το μεσημέρι, στην Πανελλαδική σύσκεψη των μπλόκων στη Νίκαια της Λάρισας, όπου θα ληφθούν αποφάσεις για την παραπέρα πορεία κλιμάκωσης των κινητοποιήσεών τους.
Στο πλευρό των αγροτών βρέθηκαν ο βουλευτής του ΚΚΕ Νίκος Μωραΐτης, το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας-Βόνιτσας και άλλα ταξικά σωματεία και δυνάμεις του ΠΑΜΕ από την ευρύτερη περιοχή εκφράζοντας την αλληλεγγύη και την συμπαράστασή τους στον αγώνα τους.
[Gallery not found].