Σήκωσαν και πάλι σήμερα τις μπάρες των διοδίων του Ακτίου οι αγρότες
Συλλαλητήριο στα διόδια του Ακτίου πραγματοποίησαν εκ νέου την Κυριακή 21 Φλεβάρη από τις 12:00 μέχρι τις 15:00, οι αγρότες από τα μπλόκα του Αγίου Νικολάου Βόνιτσας και του Λούρου Πρέβεζας που συνεχίζουν τον αγώνα τους για την απόσυρση του νόμου – λαιμητόμου για το Ασφαλιστικό.
Μέλη της Χρυσής Αυγής και υποστηρικτές του Αρτέμη Σώρρα που προσπάθησαν να μπουν στο συλλαλητήριο απωθήθηκαν και εκδιώχθηκαν από τους αγρότες. Αυτό δείχνει ότι μόνο το εργατικό – λαϊκό κίνημα, ο λαός, οι μαζικές οργανώσεις μπορούν να τους απομονώσουν πολιτικά, να μην τολμούν να εμφανιστούν πουθενά και να τους καταδικάσουν συνολικά.
Εν τω μεταξύ στην Πανελλαδική Σύσκεψη των Μπλόκων που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής στη Νίκαια της Λάρισας και στην οποία πήραν μεταξύ άλλων μέρος αντιπρόσωποι από τα μπλόκα των αγροτών στον Άγιο Νικόλαο Βόνιτσας και τον Λούρο Πρέβεζας οι εκπρόσωποι των αγροτών αποφάσισαν ότι παραμένουν αμετακίνητοι στα μπλόκα διεκδικώντας το πλαίσιο των πέντε αιτημάτων και ζητούν από την κυβέρνηση, σε συνάντηση με τον πρωθυπουργό την Τρίτη, να τοποθετηθεί συγκεκριμένα σε καθένα από αυτά. (Δες εδώ).
[Gallery not found]