Οι φορείς του Δημοτικού Διαμερίσματος Κατούνας – Λυγιάς για τα χρονίζοντα προβλήματα της περιοχής τους
Μετά από συνάντησή τους οι τοπικοί φορείς του Δημοτικού Διαμερίσματος Κατούνας – Λυγιάς, του Δήμου Λευκάδας, κατέληξαν σε κοινό υπόμνημα για τα χρονίζοντα προβλήματα της περιοχής τους, το οποίο απεστάλη στις Αρχές του τόπου -βουλευτή Λευκάδας κ. Σπύρο Μαργέλη, νομάρχη Λευκάδας κ. Κώστα Αραβανή και δήμαρχο Λευκάδας κ. Βασίλη Φέτση- και με το οποίο θέτουν κάποια εύλογα ερωτήματα, ευελπιστώντας όπως λένε, σε ανταπόκριση και σε συνεργασία και επιφυλασσόμενοι να καθορίσουν ανάλογα την παραπέρα στάση τους.
Για μια ακόμη φορά επισημαίνεται στο υπόμνημα, μεταξύ άλλων, ότι οι παρεμβάσεις που γίνονται στο δρόμο Καρυώτες-Λυγιά, κρίνονται μεν αναγκαίες, αλλά «περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσουν, με τον τρόπο που γίνονται, παρά θα επιλύσουν». Γεγονός που έχει επισημανθεί και από πολλούς άλλους τον τελευταίο καιρό. Δεν χρειάζεται εξάλλου να είναι κάποιος ειδήμονας για να το διαπιστώσει… Τώρα το έργο αυτό, κατά τη γνώμη μου, όπως επίσης και η μεταφορά του τελικού αποδέκτη του βιολογικού καθαρισμού στη Γυράπετρα, άπτεται του ενδιαφέροντος όλων των φορέων της παραλιακής ζώνης της ανατολικής Λευκάδας. Πέρα από το τι θα γίνει, με την άμεση μετάβαση σωστικών συνεργείων σε περίπτωση ατυχήματος κάπου στην ανατολική παραλιακή ζώνη, αφού δεν υπάρχει άλλος παρακαμπτήριος δρόμος, η διαδρομή Λευκάδα-Βασιλική, ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες, θα διαρκεί …κάποιες ώρες.
Το υπόμνημα κοινοποιήθηκε και στον τοπικό τύπο. Το αντιγράφουμε από την τοπική εφημερίδα «ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ», φύλλο της Παρασκευής 12 Φεβρουαρίου 2010:
«Στην κοινή συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε την 01/02/2010 των α) τοπικού συμβουλίου Κατούνας, β) εκπολιτιστικού συλλόγου Κατούνας, γ) συλλόγου ερασιτεχνών αλιέων αναπτύχθηκε προβληματισμός γύρω από τα προβλήματα της περιοχής μας που αφορούν:
Εκφράζοντας την πλειοψηφία των κατοίκων του τόπου μας μεταφέρουμε την ανησυχία τους για την επίλυση των προβλημάτων αυτών -όποια υπόκεινται στην αρμοδιότητά σας- καθώς και την θετική αντιμετώπιση των παραπάνω. Ιδιαιτέρως θέλουμε να τονίσουμε την ανησυχία μας για τον υπό κατασκευή δρόμο που κατά τη γνώμη μας -αν και υπάρχει ανάγκη παρέμβασης για την αποφυγή ατυχημάτων- περισσότερα προβλήματα θα δημιουργήσει παρά θα επιλύσει με τον τρόπο που γίνεται. Ευελπιστούμε σε άμεση ανταπόκριση και σε συνεργασία για το καλό του τόπου και επιφυλασσόμαστε δε για παραπέρα ενέργειές μας. Το παρόν θα αποσταλεί και στον τοπικό τύπο. Τ.Σ. ΚΑΤΟΥΝΑΣ, Ε.Ε.Α.Σ.Κ. ΚΑΤΟΥΝΑΣ, SAN PIERO.» |