Ξεκίνησε το Χριστουγεννιάτικο παζάρι του Συλλόγου Νικιάνας «οι Σκάροι»
Εγκαινιάστηκε και λειτουργεί από το Σάββατο 3 Δεκέμβρη, σε στεγασμένο χώρο απέναντι από το κοινοτικό κατάστημα Νικιάνας (“Studios Katerina”), το Χριστουγεννιάτικο παζάρι που διοργανώνει για πρώτη φορά φέτος ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νικιάνας «οι Σκάροι».
Τα έσοδα του παζαριού στοχεύουν στην οικονομική ενίσχυση του συλλόγου οι δραστηριότητες του οποίου εκτείνονται σε ένα μεγάλο εύρος και καθ΄ όλη τη διάρκεια του χρόνου.
Στο όμορφο και πλούσιο από άποψη γκάμας των προσφερόμενων προϊόντων παζάρι μπορεί να βρει ο επισκέπτης χειροποίητες κατασκευές και διάφορα χριστουγεννιάτικα στολίδια -στεφάνια, φάτνες, μπάλες κ.ά- που έκαναν με πολύ κέφι και μεράκι μέλη και φίλοι του συλλόγου (γυναίκες κυρίως κι εδώ θα πρέπει ίσως να τονιστεί η δουλειά της Γιάννας Κ.), όμορφα χρηστικά αντικείμενα κατάλληλα για μικροδώρα, λιχουδιές, που πρόσφεραν απλόχερα οι επαγγελματίες του οικισμού, βιβλία, μέχρι ακόμη και πίνακες ζωγραφικής.
Λίγο πιο κάτω από το χώρο που λειτουργεί το παζάρι αναμένεται να στηθεί άμεσα και η πανέμορφη από άλλες χρονιές φάτνη με τις σε φυσικές διαστάσεις φιγούρες, ενώ μέλη του Συλλόγου Επαγγελματιών βρισκόταν κι αυτοί στο πόδι για την τοποθέτηση των φωτοσωλήνων γύρω από τις κολώνες του δημοτικού ηλεκτροφωτισμού στα πεζοδρόμια και από τις δυο πλευρές του κεντρικού δρόμου, που αναμένεται να δώσουν το χρώμα των ημερών στον όμορφο αυτό παραλιακό οικισμό του νησιού της Λευκάδας.
Αλγεινή πάντως εντύπωση προκαλεί η στάση της δημοτικής Αρχής που αρνήθηκε με διάφορες προφάσεις να προσφέρει χριστουγεννιάτικο υλικό για το στολισμό του οικισμού, που ας σημειωθεί ότι θα τοποθετούνταν από τα παιδιά των συλλόγων. Όμως κ. Δήμαρχε και κ.κ. της δημοτικής Αρχής Λευκάδα είναι και η περιφέρεια και όχι μόνο η πόλη, που απ΄ όσο είδαμε την έχετε παραφορτώσει -και μάλιστα από νωρίς φέτος- σαν παρακαιρισμένη νύφη.
[Gallery not found]