Μνημονιακά Κάλαντα του Ηλία Γεωργάκη
ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ ΚΑΛΑΝΤΑ του ΗΛΙΑ ΓΕΩΡΓΑΚΗ* Καλήν ημέραν άρχοντες, Χάθηκαν τα κάλαντα Καλήν ημέρα άρχοντες Mας κλέβουν ολων τη ζωή Να πάνε αυτοί να… κουρευτούν Να διώξουμε την τρόικα Άντε να πάν στο διάολο Σε εφεδρεία βάλτε τους Χάθηκαν δώρα και μισθοί Φόροι, φέσια, ομόλογα Ακόμη και στον ύπνο μας Πάθος με τι-βι και κινητά Λαμόγια και δειλοί πολιτικοί Μνημόνια και θλίψη γενική Χρόνια πολλά σας εύχομαι |
*Ο Ηλίας Παν. Γεωργάκης γεννήθηκε το 1960 και μεγάλωσε στη Λευκάδα. Από τα μαθητικά του χρόνια ασχολήθηκε με τη δημοσιογραφία και τη λογοτεχνία. Ποιήματά του έχουν διακριθεί σε πανελλήνιους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς. Σπούδασε δημοσιογραφία. Από το 1982 εργάζεται στα «Νέα». Είναι μέλος της Ένωσης Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Αθηνών (ΕΣΗΕΑ). Έχει εκδώσει δύο ποιητικές συλλογές ενώ στίχοι του έχουν μελοποιηθεί. Είναι έγγαμος με τη Σοφία Αναγνωστοπούλου και έχει δυο παιδιά, τον Παναγιώτη και τη Μυρτώ. Κυκλοφορούν τα βιβλία του «Ορφέως 2» και «Χορεύουν τα κόκκινα».
(Φωτό: Λεπτομέρεια από τον πίνακα Κάλαντα του Σπ. Βασιλείου στο εξώφυλλο της «Επιθεώρησης Τέχνης», τεύχος της Πρωτοχρονιάς του 1956).