Με τον υπουργό Παιδείας συναντήθηκε αντιπροσωπεία της δημοτικής Αρχής
Για το θέμα της μη έγκρισης των Τμημάτων Ομάδων Προσανατολισμού της Β΄ Λυκείου Καρυάς
Ο Δήμος Λευκάδας σχετικά με επίσκεψη αντιπροσωπείας του με επικεφαλής το Δήμαρχο κ. Κώστα Δρακονταειδή, παρουσία του Διευθυντή του Γυμνασίου και Λ.Τ. Καρυάς κ. Σωτηρίου Αργυρού και του Γραμματέα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Θεοφύλακτου Κατωπόδη, στον υπουργό Παιδείας κ. Κώστα Γαβρόγλου για το θέμα που έχει προκύψει με τη μη έγκριση των Τμημάτων Ομάδων Προσανατολισμού της Β΄ Λυκείου της Καρυάς και το οποίο βρίσκεται ακόμη σε εκκρεμότητα.
«Την Τετάρτη 28-12-2016 ο Δήμαρχος Λευκάδας κ. Κων/νος Δρακονταειδής, οι Αντιδήμαρχοι Γεώργιος Φίλιππας και Φίλιππος Κούρτης, ο Δ/ντής του Γυμνασίου και Λ.Τ. Καρυάς Σωτήριος Αργυρού και ο Γραμματέας του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου και Λυκειακές Τάξεις Καρυάς κ. Θεοφύλακτος Κατωπόδης, συναντήθηκαν με τον Υπουργό Παιδείας κ. Κώστα Γαβρόγλου και με υπηρεσιακούς παράγοντες του Υπουργείου.
Σκοπός της συνάντησης ήταν να δώσει λύση ο Υπουργός στο ζήτημα της μη έγκρισης των Τμημάτων Ομάδων Προσανατολισμού της Β΄ Λυκείου της Καρυάς, που εκκρεμεί, ώστε να πάρει τέλος η ανασφάλεια μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών.
Η συζήτηση διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα. Οι θεσμικοί φορείς του Δήμου μας, κατέθεσαν τα επιχειρήματά τους για την αναγκαιότητα της απρόσκοπτης λειτουργίας της Β΄ Τάξης Λυκείου Καρυάς.
Από την συζήτηση φάνηκε ότι ο Υπουργός κατανόησε το μέγεθος του προβλήματος και υποσχέθηκε σύντομα να απαντήσει».