Την Πρωτοχρονιάτικη πίτα τους, συνοδεία ζωντανής μουσικής, έκοψαν οι ΟΤΑδες
Την Πρωτοχρονιάτικη πίτα του, συνοδεία ζωντανής μουσικής, έκοψε το βράδυ του Σαββάτου 21 Γενάρη 2017, στο μαγαζί «ο Γιάννης» στην Λυγιά, το Σωματείο Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Λευκάδας.
Εκ μέρους του σωματείου τους καλεσμένους καλωσόρισε ο πρόεδρος του ΔΣ Αποστόλης Θερμός, ο οποίος αφού ευχήθηκε «καλή χρονιά, με υγεία και αγωνιστική διάθεση», πρόσθεσε:
«Το Σωματείο είναι η φωνή και το δίκιο όλων μας. Η μαζική συμμετοχή μας στη ζωή, στη λειτουργία, τη δράση του και σε κάθε είδους δραστηριότητά του είναι όσο ποτέ αναγκαία και αναντικατάστατη. Γιατί δεν είναι μόνο το ΔΣ. Πρέπει να γίνει συνείδηση ότι είναι η δύναμή μας απέναντι στην επίθεση που δεχόμαστε και που κάθε μέρα μεγαλώνει. Είναι ανάγκη να οργανώσουμε τον αγώνα μας με το δυνάμωμα και την συσπείρωσή μας σε αυτό και να προετοιμαστούμε για την νέα επίθεση που ετοιμάζουν σε εργασιακά και συνδικαλιστικά δικαιώματα.
Όλοι μαζί να υπερασπιστούμε αυτά τα δικαιώματά μας, να διεκδικήσουμε την κάλυψη των σύγχρονων αναγκών μας και με ταξικούς αγώνες να απαιτήσουμε σταθερή δουλειά με μισθό και δικαιώματα, υγεία, ασφάλιση και παιδεία για τα παιδιά μας. Μόνο κόντρα στα συμφέροντα των επιχειρηματικών ομίλων, που υπηρετούν οι μέχρι τώρα κυβερνήσεις, παρέα με την ΕΕ και το ΔΝΤ, μπορεί οι αγώνες μας να έχουν αποτελέσματα».
Το φλουρί της πίτας έπεσε στην υπάλληλο της δημοτικής αστυνομίας κα. Μαρία Μιχελή, που κέρδισε και το Tablet που το συνόδευε ως δώρο.
Ακολούθησε χορός με πολύ κέφι και ζωντάνια που κράτησε μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
[Gallery not found]Από την πλευρά της δημοτικής Αρχής παρέστησαν οι Αντιδήμαρχοι κ.κ. Κώστας Σέρβος και Μάρκος Νικητάκης και ο εντεταλμένος σύμβουλος κ. Σπ. Πολίτης. Παρέστη επίσης αντιπροσωπεία του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας-Βόνιτσας με επικεφαλής τον πρόεδρό του κ. Αλέξανδρο Βερροιώτη καθώς και ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Αλεξάνδρου κ. Σπ. Νίκας.