Το Κύπελλο πήγε στον καλύτερο… κι αυτός ήταν σήμερα ο Τηλυκράτης | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Τε, Μαρ 17th, 2010

Το Κύπελλο πήγε στον καλύτερο… κι αυτός ήταν σήμερα ο Τηλυκράτης

Ήταν ένας τελικός Κυπέλλου που τα είχε όλα: ηλιόλουστο καιρό που προσφέρονταν για ποδόσφαιρο, κατάμεστο από φιλάθλους γήπεδο, ντέρμπι έτσι κι αλλιώς και δη λευκαδίτικο, δυο ομάδες που έπαιξαν με πάθος για τη νίκη, αρκετές φάσεις, ένταση… Κέρδισε ο καλύτερος κι αυτός ήταν σήμερα, κατά τη γνώμη μου, ο Τηλυκράτης Λευκάδας.

Αντίπαλοι βρέθηκαν στο σημερινό τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας οι δυο τοπικές ομάδες που αγωνίζονται στο περιφερειακό πρωτάθλημα, ο Τηλυκράτης και ο Οδυσσέας Νυδριού. Νικητής αναδείχτηκε ο Τηλυκράτης. Κέρδισε, δίκαια νομίζω, με σκορ 1-0, κατακτώντας το τρόπαιο της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας για τέταρτη φορά στην ιστορία του.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία σημειώθηκε για την ομάδα του Νυδριού στο 8′ λεπτό του αγώνα. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Τηλυκράτη, όπου και σημειώθηκε με το Θεράπο το μοναδικό γκολ του αγώνα, ύστερα από λάθος της άμυνας των φιλοξενουμένων. Αρκετές οι ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο β” μέρος του αγώνα, μπροστά στα τέρματα των δυο ομάδων: στο 60′ και στο 75′ λεπτό για τον Οδυσσέα, στο 68′, 73′ (το δοκάρι), 85′ και 86′ λεπτό για τον Τηλυκράτη. Οι κίτρινες κάρτες 3-1 για τον Τηλυκράτη, αν μετρήσαμε καλά. Καλή και ψύχραιμη η διαιτησία που στάθηκε ευθύς εξ αρχής στο ύψος του ντέρμπι.

Το παιγνίδι εξελίχθηκε σε γενικές γραμμές μέσα σε αθλητικά πλαίσια. Μόνο προς το τέλος του αγώνα απειλήθηκαν μικροεπεισόδια στον αγωνιστικό χώρο, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων. Η κερκίδα σε γενικές γραμμές κι αυτή μέσα σε κόσμια φίλαθλα πλαίσια, μόνο κι εδώ προς το τέλος κάποιοι θερμοκέφαλοι, πολύ λίγοι, έδειξαν τάσεις εκτροχιασμού. Συνηθισμένα πράγματα… Να καυτηριάσουμε τα πλείστα αντιαθλητικά, ως επί το πλείστον, υβριστικά συνθήματα από μερίδα νεαρών φιλάθλων, νεαρότατων μάλιστα, και των δύο ομάδων, ιδιαίτερα όμως οπαδών του Τηλυκράτη.

Τον αγώνα παρακολούθησαν αρκετοί παράγοντες της ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας με επικεφαλής τον πρόεδρο της Ένωσης κ. Τραχανά. Ανάμεσα στους επίσημους διακρίναμε μεταξύ άλλων τον νομάρχη Λευκάδας κ. Κώστα Αραβανή.

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε από το ΔΣ του Τηλυκράτη ο αδικοχαμένος Νίκος Στεργιώτης. Στη γυναίκα του αποδόθηκε από τον πρόεδρο του Τηλυκράτη κ. Στάθη Κατωπόδη τιμητική πλακέτα.