Μια καλημέρα από την ορεινή Λευκάδα…
Φωτογραφία του Μπάμπη Λάζαρη με την επισήμανση:
«Σας στέλνω την ΚΑΛΗΜΕΡΑ μου από την ορεινή Λευκάδα … μη ζητήσετε να με συναντήσετε δεν πρόκειται να με βρείτε….».
Μια από τις δυο παιώνιες που βγαίνουν στο νησί μας, στο νησί της Λευκάδας. Αδιαμφισβήτητη βασίλισσα της λευκαδίτικης χλωρίδας την έχει χαρακτηρίσει η Dentista, η οποία γράφει:
«Αδιαμφισβήτητη βασίλισσα της λευκαδίτικης χλωρίδας η Paeonia Mascula ssp.Russii (Παιώνια η αρσενική του Ρούσσο), πρωιμότερη από την Paeonia Peregrina (Παιώνια η εξωτική), σημάδεψε με το εκτυφλωτικό χρώμα των λουλουδιών της τον ερχομό του Απρίλη».