Μοβ αποχρώσεις στον κάμπο του Μαραντοχωρίου
Θα το προσπερνούσαμε… Μια φωνή όμως μας πρoέτρεψε: Σταμάτα, αυτό να βγάλεις, κοίτα τι όμορφο είναι. Κι ήταν πράγματι, έτσι από ψηλά. Μοβ αποχρώσεις των κουτσουπιών (Cercis siliquastrum) στον καταπράσινο καμβά του κάμπου του Μαραντοχωρίου…
Λέγεται ότι είναι του δέντρο του Ιούδα.
Στο plantsdb.gr διαβάζουμε:
Την κουτσουπιά τη λένε και δέντρο του Ιούδα γιατί λέει από ένα τέτοιο δέντρο κρεμάστηκε ο Ιούδας – εγώ, πάντως, τόσα χρόνια τη συκιά ήξερα ότι χρησίμευσε για το θεματάκι του κρεμάσματος, οπότε θα ψηφίσω τη δεύτερη εκδοχή σε σχέση με την προέλευση του ονόματος που λέει ότι προέρχεται από παράφραση του ονόματος «δέντρο της Ιουδαίας» μιας και το φυτό είναι πολύ κοινό στην περιοχή της ιστορικής Ιουδαίας.
Άλλο εντυπωσιακό με το δεντράκι… Τα άνθη του τρώγονται! Διαβάζω ότι τρώγονται σε σαλάτες ή διατηρημένα σε ξύδι – σαν κάπαρη. Τι να πω, δεν τα έχω δοκιμάσει και λίγο επιφυλακτική είμαι για να λέμε και την αλήθεια! Πάντως πολλές οι σχετικές αναφορές – αν το βάλετε στο youtube θα δείτε και βίντεάκια σχετικά!».