Από την Ακολουθία της Ανάστασης στην Νικιάνα Λευκάδας
Μετά το πέρας της αναστάσιμης ακολουθίας στο παρεκκλήσι του Αη Δημήτρη -έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενη ανάρτηση- ο ιερέας του χωριού μας τέλεσε την Ακολουθία της Ανάστασης στον ενοριακό ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρως στην Νικιάνα Λευκάδας.
Τόσο το εσωτερικό της εκκλησίας, όσο και ο προαύλιος χώρος, ήταν κατάμεστος από κόσμο. Ανάμεσα σε αυτούς και πολλοί επισκέπτες του Πάσχα που έχουν καταφτάσει στον τόπο μας και διαμένουν, όπως φαίνεται, σε ξενοδοχεία του χωριού μας.
Εδώ βέβαια δεν έλειψε και ο απαραίτητος θόρυβος από τα εθιμικά βαρελότα που άρχισαν να πέφτουν από νωρίς και κορυφώθηκαν όταν ο ιερέας άρχισε να ψάλει το «Χριστός Ανέστη».
Κάντε (διπλό) κλικ για μεγέθυνση |