Θολωτοί τάφοι ( ; ) σε ένα αμαζονιακό τοπίο…
Οι φωτογραφίες θυμίζουν αμαζονιακό τοπίο με κρυμμένους θησαυρούς, σαν αυτούς που βλέπουν κατά καιρούς στο φως της δημοσιότητας. Μόνο που εδώ μιλάμε, ίσως, για την κλασική περίοδο της αρχαίας ελληνικής ιστορίας που επιβεβαιώνουν μεγαλοπρεπέστατα την αδιαφορία της ελληνικής πολιτείας.
«Θέλω να πιστεύω πως είμαστε οι πρώτοι που κατεβαίνουμε στους θολωτούς τάφους (;) αυτούς της κλασικής περιόδου στην καρδιά ενός μοναδικού δάσους βελανιδιάς… γιατί αν δεν είμαστε και μας έχουν προλάβει οι αρχαιοκάπηλοι έχει τεράστια ευθύνη η Πολιτεία, που έχει αφήσει στο «έλεος του θεού» τέτοια ιστορικά μνημεία (5ος αιώνας π.χ.) …».
(Από το fb του Κώστα Μπακολίτσα, εκπαιδευτικού-βιολόγου, και μέλους του Σπηλαιολογικού Ελληνικού Αθλητικού Συλλόγου).
Βρε φιλε,μακαρι ναναι ταφοι αλλα μηπως ειναι αμμοληψιες εκεινης της εποχης?Αυτη η ορεινη αμμος ..σερνει και πορσελανα και ηταν πολυ καλο υλικο για οικοδομας…