Εκδήλωση για το ρεμπέτικο τραγούδι στην Κατοχή και τον Εμφύλιο στις 11 Δεκέμβρη στο Περιστέρι
Εκδήλωση αφιερωμένη στο ρεμπέτικο τραγούδι στην περίοδο της Κατοχής και του Εμφυλίου διοργανώνει η ΚΟΒ Κέντρου – Αγ. Τριάδας της ΤΟ Περιστερίου του ΚΚΕ.
Θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Δεκέμβρη στις 7 μ.μ. στο αμφιθέατρο του Δημαρχείου Περιστερίου (στάση Μετρό Περιστέρι). Θα παρουσιαστούν τραγούδια της περιόδου, όπως το «Χαϊδάρι», «Κάποια μάνα αναστενάζει» και «Κάνε λιγάκι υπομονή», ενώ θα προβάλλεται φωτογραφικό υλικό από το Αρχείο του ΚΚΕ.
Το «Κάποια μάνα αναστενάζει» με τους απαγορευμένους στίχους
Προσκλήσεις για την εκδήλωση διατίθενται από την Οργάνωση.
Ταυτόχρονα, κυκλοφορεί μπροσούρα με το περιεχόμενο της εκδήλωσης, η οποία επίσης διατίθεται από την Οργάνωση.