Αποτελέσματα εκλογών στο νοσοκομείο Πρέβεζας για αντιπρ. στο συνέδριο της ΠΟΕΔΗΝ
Την Παρασκευή οι εκλογές στο Νοσοκομείο Λευκάδας
Σε εξέλιξη βρίσκονται οι εκλογικές διαδικασίες σε πολλά πρωτοβάθμια Σωματεία Εργαζομένων των Νοσοκομείων, Κέντρων Υγείας, Προνοιακών Μονάδων και ΕΚΑΒ, για την εκλογή των αντιπροσώπων που θα πάρουν μέρος στο 15ο Εκλογοαπολογιστικό Συνέδριο της ΠΟΕΔΗΝ (Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργαζομένων Δημόσιων Νοσοκομείων) που θα πραγματοποιηθεί στις 14, 15 και 16 Ιανουαρίου 2018.
Σήμερα έγιναν οι εκλογές στο σωματείο εργαζομένων στο νοσοκομείο Πρέβεζας, ενώ την ερχόμενη Παρασκευή θα γίνουν εκλογές στο Νοσοκομείο Λευκάδας.
Τα αποτελέσματα των εκλογών στο Νοσοκομείο Πρέβεζας έχουν ως εξής:
ΠΑΡΑΤΑΞΗ | ΨΗΦΟΙ | ΕΔΡΕΣ |
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ (Α.Σ.Υ. – συσπειρώνεται στο ΠΑΜΕ) | 61 | 2 |
ΕΝΩΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ (ΣΥΡΙΖΑ) | 36 | 1 |
ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΡΕΒΕΖΑΣ | 26 | 0 |
Η ΠΟΕΔΗΝ είναι το δευτεροβάθμιο συνδικαλιστικό όργανο με μέλη 250 πρωτοβάθμια εργασιακά σωματεία νοσοκομείων – προνοιακών ιδυμάτων – κέντρων υγείας – ΕΚΑΒ. Ιδρύθηκε το 1978 και καλύπτει συνδικαλιστικά 80.000 επαγγελματίες υγειονομικούς στο χώρο της δημόσιας υγείας στην Ελλάδα. Έχει όργανα διοίκησης 33μελές Γενικό Συμβούλιο από το οποίο εκλέγεται 11μελής Εκτελεστική Επιτροπή με διάρθρωση: Πρόεδρο – 3 Αντιπροέδρους – Γενικό Γραμματέα – Ταμία – Αναπληρωτή Γραμματέα – Οργανωτικό Γραμματέα – Αναπληρωτή Ταμία. Τα όργανα εκλέγονται κάθε τρία χρόνια από συνέδριο αντιπροσώπων.