Την πρωτοχρονιάτικη πίτα του έκοψε το Σωματείο συνταξιούχων ΟΑΕΕ Λευκάδας
Την πρωτοχρονιάτικη πίτα του έκοψε το απόγευμα του Σαββάτου 27 Γενάρη, στην αίθουσα του ξενοδοχείου «ΝΗΡΙΚΟΣ», το Σωματείο συνταξιούχων του ΟΑΕΕ Λευκάδας. Ας σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια που έλαβε χώρα αυτού του είδους η εκδήλωση. Την πίτα έκοψε εκ μέρους του ΔΣ η κα Ευαγγελία Μαλακάση.
Στους καλεσμένους προσφέρθηκε τσάι και καφές ενώ για τη μουσική επένδυση της εκδήλωσης φρόντισε το τοπικό μουσικό σχήμα «Quartetto Branello».
Πριν το κόψιμο της πίτας ο πρόεδρος του Σωματείου Παντελής Βερροιώτης αφού καλωσόρισε τους καλεσμένους, μεταξύ άλλων, είπε:
«Αγαπητοί συνάδελφοι, ανατρέχοντας στα παλιά πρακτικά του σωματείου διαπιστώνουμε ότι φέτος το σωματείο μας κλείνει 35 χρόνια ζωής και δράσης. Κάποιοι δραστήριοι συνάδελφοι, που δυστυχώς δεν βρίσκονται σήμερα στη ζωή, πρωτοστάτησαν στο στήσιμό του με πρώτο τον επίμονο και πολυάσχολο στην εποχή του Γεράσιμο Περδικάρη καθώς και τους Αντώνη Καλυβιώτη, Ανδρέα Μαλακάση, Λεωνίδα Φίλιππα και Ευτυχία Βουκελάτου, που αποτέλεσαν και το πρώτο προσωρινό συμβούλιο το 1983…
Κλείνοντας λοιπόν φέτος τα 35 χρόνια, κάποιος χαριτολογώντας θα ΄λεγε πως το Σωματείο μας μπορεί να βγει στη σύνταξη. Αντ΄ αυτού όμως έχουμε μπροστά μας τεράστια προβλήματα που μας καλούν να τα αντιμετωπίσουμε με τη συσπείρωση και τη δράση μας. Ας μην κοροϊδευόμαστε και βαυκαλιζόμαστε με τις ελπίδες που απλόχερα μοιράζουν οι διάφοροι επίδοξοι πολιτικοί μας ταγοί.
Μέχρι τώρα και μεις σήμερα συμμετείχαμε σε κινητοποιήσεις για ζητήματα που μας αφορούν άμεσα, τόσο εδώ όσο και στα Γιάννενα, το Αγρίνιο και την Αθήνα μαζί με άλλες συνταξιουχικές οργανώσεις. Ελπίζουμε να συνεχίσουμε με μεγαλύτερη συμμετοχή και παλμό με στόχο να καταργηθούν όλοι αυτοί οι νόμοι που μας οδηγούν στην εξαθλίωση.
Η κατάργηση σιγά σιγά του αφορολόγητου, η εφαρμογή της μείωσης της προσωπικής διαφοράς στις συντάξεις, ο επαναπροσδιορισμένος προς τα κάτω των ήδη καταβαλλόμενων συντάξεών μας κλπ., πρέπει να μας ανησυχήσουν. Εμείς οι σύμβουλοι έχουμε τη διάθεση να ακολουθήσουμε αυτή την αγωνιστική πορεία. Όμως δεν φτάνουμε. Πρέπει όλοι να συμμετέχουμε σε αυτή την κατεύθυνση.
Πα΄ όλα αυτά καλωσορίζουμε τον καινούργιο χρόνο, το 2018, με την αισιοδοξία που χαρακτηρίζει εμάς τους Λευκαδίτες, με τα αστεία και τα καλαμπούρια μας, που αποτελούν μαζί με την αγωνιστικότητά μας το φάρμακο στη μιζέρια και στη μαγκουφιά που φέρνει η ανέχεια. Η πρωτοχρονιάτικη πίτα μας ας αποτελέσει ένα καινούργιο ξεκίνημα με αισιοδοξία και χαρά για το 2018 και μια ακόμη αρχή για το μεγάλωμα και το πλάτεμα του Σωματείου μας».