Όλο και περισσότερα τα λιοστάσια που καθαρίζονται και καλλιεργούνται στον τόπο μας
Όλο και περισσότερα είναι στον τόπο μας τα λιοστάσια που καθαρίζονται και καλλιεργούνται επιμελώς από τους ιδιοκτήτες τους. Ίσως αυτό να οφείλεται σε ένα μέρος και στην κρίση που μαστίζει εδώ και χρόνια την χώρα μας. Σε κάποιες βέβαια περιπτώσεις, αν κρίνουμε από το κλάδεμα των λιόδεντρων, το καθάρισμα αυτό έχει να κάνει περισσότερο με την εκμετάλλευση της ελιάς ως καυσόξυλο και λιγότερο για την παραγωγή λαδιού … καθώς ισχύει το «Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι»…
Κάποια πρόσφατα στοιχεία που διαβάσαμε για την ελαιοκαλλιέργεια αναφέρουν ότι αυτή καλύπτει, ακόμη, στη χώρα μας το 30% της συνολικής καλλιεργούμενης έκτασης και το 80% των καλλιεργούμενων εκτάσεων με δέντρα. Σύμφωνα δε με τις Ενιαίες Αιτήσεις Εκμετάλλευσης του 2016 για τις καλλιεργούμενες ανά περιοχή εκτάσεις ο νομός μας καταλαμβάνει πανελλαδικά με 41.195,10 στρέμματα την 30η θέση.
Για την ελαιοκαλλιέργεια στο νησί μας παραπέμπουμε σε ένα παλιό αφιέρωμα του Αιθεροβάμονα:
ΜΕΡΟΣ 1ο | ΜΕΡΟΣ 2ο | ΜΕΡΟΣ 3ο | ΜΕΡΟΣ 4ο | ΜΕΡΟΣ 5ο |