Νέα σύσκεψη χθες στον Άγιο Νικήτα για την παραλία «Μύλος» – Η επόμενη μέρα
Αποφασίστηκε να γίνουν άμεσα «δυναμικές» ενέργειες στον οικισμό, στη πόλη και στην ίδια την παραλία
Με τα γεγονότα να τείνουν προς εκτόνωση, τουλάχιστον απ’ τη πλευρά των τοπικών αρχών, και το αποτέλεσμα των ως σήμερα ενεργειών τους να είναι αμφίβολο, έγινε χτες στον οικισμό του Αγίου Νικήτα νέα σύσκεψη για τη σωτήρια της παραλίας «ΜΥΛΟΣ».
Στην σύσκεψη αυτή τη φορά έλαμψαν δια της απουσίας τους όλοι οι τοπικοί άρχοντες.
Πάρα την έκδηλη ανησυχία των παρευρισκόμενων για την τελική έκβαση της υπόθεσης, τέθηκαν πολλά ζητήματα, κυρίως για τις παραπέρα ενέργειες – κινητοποιήσεις πάνω στο μείζων πρόβλημα.
Οι δυο τελικά προτάσεις που μορφοποιήθηκαν, (η μια κατατέθηκε γραπτώς και μπορεί να διαβαστεί εδώ), και η άλλη που σχηματοποιήθηκε προφορικά μέσα από διάφορες απόψεις-προτάσεις που κατατέθηκαν κατά την διάρκεια της σύσκεψης, ήταν:
– Η πρώτη πρόταση: Να δημιουργηθεί μια εξωθεσμική επιτροπή για να αναλάβει το συντονισμό όλων των ενεργειών σε κάθε κατεύθυνση προκειμένου το θέμα να παραμείνει ψηλά στην ατζέντα των τοπικών προβλημάτων, των υπηρεσιών, των φορέων, του δήμου κλπ., και να οργανώσει κάθε πρόσφορη μορφή κινητοποίησης για να μη θαφτεί, όπως διαφαίνεται, το ζήτημα το επόμενο διάστημα. Η πρόταση αυτή μειοψήφησε τελικά.
– Η δεύτερη πρόταση, που είχε και την μεγαλύτερη αποδοχή των παρευρισκόμενων, ήταν: Οι παρόντες να προχωρήσουν χωρίς κάποια άλλη διαβούλευση σε άμεσες «δυναμικές» ενέργειες στον οικισμό, στη πόλη και στην ίδια την παραλία. Η απόφαση αυτή μέλλει να υλοποιηθεί άμεσα από την ομάδα των εθελοντών και των παρευρισκόμενων που δήλωσαν άτυπα τη συμμετοχή τους.
Εντύπωση προκάλεσε η αναφορά σε ομιλία κατοίκου ότι, ο δήμαρχος τού ανέφερε σε κάποια συνάντησή που είχε, ότι οι νομικοί του τον απέτρεψαν απ’ την υλοποίηση της ήδη ειλημμένης απόφασης της προηγούμενης Λαϊκής Συνέλευσης και της απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου για την νομική αντιμετώπιση του ζητήματος σε κάθε επίπεδο. Δεν γνωρίζουμε την ακρίβεια των λεχθέντων στο θέμα αυτό, αλλά η υπαναχώρηση αυτή απ’ τη πλευρά του δημάρχου, αν αληθεύει βεβαίως, προκάλεσε άσχημη εντύπωση και σχολιάστηκε αρνητικά…