Ιδρύθηκε πολιτιστικός σύλλογος και εκλέχθηκε προσωρινή διοικούσα επιτροπή στο Άλατρο
«Το Άλατρο είναι από τα ορεινότερα και παλαιότερα χωριά της Λευκάδας και βρίσκεται στο αντάμωμα των βουνών Ελάτη, Σταυρωτά, Λαϊνάκι κλπ.
Είναι ένα καταπράσινο χωριό, που στις αυλές των σπιτιών είναι ζωγραφισμένη η εγκατάλειψη της ξενιτιάς για μια καλύτερη ζωή.
Απέχει 26 χιλιόμετρα από την πόλη της Λευκάδας και κατοικείται σήμερα μόλις από πέντε κατοίκους. Κάποτε είχε 250 κατοίκους μόνιμους και 50 μαθητές στο Σχολείο. Είχε περίπου 40 εκκλησίες και σήμερα έχουν διασωθεί σε σχετικά καλή κατάσταση μόλις τέσσαρεις (4) η εκ. της Υπαπαντής, η εκ. της Αναλήψεως (που γιορτάζει και το χωριό), η εκ. του Αγ. Νικολάου και η εκ. του Αγ. Ιωάννη που διαφεντεύει όλο τον ορεινό όγκο και βλέπει όλα τα Πριγκιποννήσια, τα Χαραδιάτικα και την ευρύτερη περιοχή του Νυδριού. Να σημειώσουμε ότι οι αγιογραφίες της συγκεκριμένης εκκλησίας είναι από το 1520 μ.χ. και διασώζονται σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.
Στον πλάτανο του χωριού στην κεντρική βρύση στην φωτογραφία είναι η εμβληματική φυσιογνωμία του Αλατρου η κυρία Αλτάνη που τάχει τετρακόσια στα ενενήντα της χρόνια.
Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από την εκδήλωση. Με την ευκαιρία της εκδήλωσης, οι νοσταλγοί του χωριού, αποφάσισαν την ίδρυση Πολιτιστικού συλλόγου για την συνέχιση της ιστορικότητας του χωριού και την αναβίωση των εθίμων και εξελέγη η Προσωρινή Διοικούσα Επιτροπή, η οποία αποτελείται από τους κάτωθι:
Μαυροκέφαλος Ηρακλής του Οδυσσέα | Πρόεδρος |
Κονιδάρη Γεωργία του Ευάγγέλου | Αντιπρόεδρος |
Σολδάτος Κώστας του Σταμούλη | Γεν. Γραμματέας |
Σολδάτος Πέτρος του Βασιλείου | Ταμίας |
Κατωπόδης Ευστάθιος του Βασιλείου | Αν. Γεν. Γραμματέας |
Να ευχηθούμε όλοι Καλή δύναμη και καλό έργο προς όφελος της ιστορικότητας στην συνέχεια της πολιτιστικής μας κληρονομιάς καθώς και των Λαϊκών Παραδόσεων και την αναβίωση των εθίμων. Καλό Ταξίδι και Καλή Επιτυχία».
(Από τον προσωπικό λογαριασμό του κ. Γεράσιμου Κονιδάρη στο fb)