ΛΕΥΚΟΤΣΙΚΝΙΑΔΕΣ (Egretta garzetta)….ανάμεσα σε λιβάδια Salicornia.
![42497095_10213807320910843_356490686524030976_o](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2018/09/42497095_10213807320910843_356490686524030976_o.jpg)
Λευκάδα, Αλίπεδα Λιμνοθάλασσας 23-9-2018
Αποδημητικό είδος. Τακτικά την Άνοιξη τους βρίσκουμε στην Ελβετία και αρχές Φθινοπώρου μας κάνουν την τιμή να τους απολαύσουμε σε μεγάλους πληθυσμούς! …Kαι έρχονται χωρίς τσάρτερ!
![42395936_10213807350111573_8375927839203000320_o](http://www.kolivas.de/wp-content/uploads/2018/09/42395936_10213807350111573_8375927839203000320_o.jpg)
Και αυτά τα ωραία πουλιά ( χαίρεται ανθρώπινο μάτι να τα βλέπει μέσα στο νερό σαν θε’ι’κό γλυπτό ) φέτος τον χειμώνα μπορεί να είναι άτυχα.Γιατί με την αποδημία τους λαι φτάνοντας στημ Ελλάδα πρόκειται να πέσουν θύματα εκχώρησης πώλησης και τα ίδια το τοπίο ως κτηματογράφηση ( θα βρεθεί κωδικός κτηματολογίου και για τους Λευκοτσικνιαδες ) από τους κυβερνώντες προοδευτικούς της αριστεράς.με στόχο εκ της πωλησεώς των να ενισχυθούν τα κρατικά ταμειακά γοα να μεγαλώσει το ταμειακό της συριζοκυβέρνησης πλεόνασμα.