Πενθήμερη προσκυνηματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα οργανώνει η Ενορία Ευαγγελίστριας
Ο Ναός της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα (από παλαιότερη επίσκεψή μας)
Πενθήμερη προσκυνηματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα για την εορτή των Θεοφανείων οργανώνει από τις 16 μέχρι 20 Γενάρη 2019 η ενορία του Μητροπολιτικού Ναού της Ευαγγελιστρίας Λευκάδος.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Από την ενορία του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Ευαγγελιστρίας Λευκάδος γίνεται γνωστό ότι προγραμματίζεται 5ήμερη προσκυνηματική εκδρομή στους Αγίους Τόπους από τις 16 έως τις 20 Ιανουαρίου 2019, προκειμένου να συμμετάσχουμε στον πανηγυρικό εορτασμό των Θεοφανείων του Κυρίου στις 19 Ιανουαρίου (σημ.: το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων ακολουθεί το ιουλιανό ημερολόγιο) με την κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στον Ιορδάνη ποταμό, στον τόπο της Βαπτίσεως του Κυρίου και την Πατριαρχική Θεία Λειτουργία στο Ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα.
Παράλληλα θα προσκυνήσουμε στα πανάγια προσκυνήματα της Αγίας Γης. Πληροφορίες – δηλώσεις συμμετοχής στο τηλ.: 6974795265 (π. Ιωαννίκιος Ζαμπέλης)».