Σε εξέλιξη επιχείρηση ανέλκυσης του αλιευτικού σκάφους που ημιβυθίστηκε στο Βλυχό
Σε εξέλιξη βρισκόταν μέχρι πριν λίγη ώρα σήμερα το μεσημέρι η επιχείρηση ανέλκυσης, με την συνδρομή δυτών, του επαγγελματικού αλιευτικού σκάφους «ΛΑ ΠΑΛΜΑ» που ημιβυθίστηκε ενώ βρισκόταν προσδεδεμένο στο λιμάνι του Βλυχού.
Το Λιμεναρχείο Λευκάδας διαπίστωσε ότι από το περιστατικό παρατηρήθηκε μικρής έκτασης αυτοδιαλυόμενη ρύπανση, πιθανόν από σεντινόνερα (μίγμα νερών, λιπαντικών και καυσίμων που συγκεντρώνονται στη σεντίνα), ενώ με τη συνδρομή περιπολικού σκάφους του Λιμενικού Σώματος και στελεχών του Λιμενικού Τμήματος Νυδριού, είχε γίνει πόντιση φράγματος περιμετρικά του σκάφους και είχε ενημερωθεί ο Φορέας Διαχείρισης του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Λευκάδας, για ενεργοποίηση του Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης Απορρύπανσης.
Για το περιστατικό διενεργείται ανάκριση από το Λιμεναρχείο Λευκάδας.