Χρώμα στο παρελθόν…
Δημιουργός των φωτογραφιών, δευτερογενώς, είναι ο Χρήστος Καπλάνης, ο οποίος διατηρεί σελίδα στο Facebook καθώς και το ιστολόγιο (blog) «Past in color – Χρώμα στο παρελθόν».
Ο Άρης με τον αδερφό του Μπάμπη (αριστερά) και τους αντάρτες Θάνο, Ερμή και Τζουμερκιώτη στους Αγ. Αναργύρους στην Βίνιανη
Γράφει ο καλλιτέχνης: «Συνήθως ξεχνάμε ότι οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες τραβήχτηκαν σε ένα κόσμο γεμάτο χρώματα. Ο χρωματισμός τους βοηθά να απομακρύνουμε αυτό το εμπόδιο μεταξύ του παρελθόντος και της σύγχρονης οπτικής μας, τραβώντας μας λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα στην οποία ελήφθη η φωτογραφία. Το χρώμα φέρνει νέα ζωή στις φωτογραφίες και προκαλεί μια ζωντανή νέα προοπτική». Κι είναι αλήθεια!
1945. Ένα κουταβάκι κοιμάται ανάμεσα στους Ρώσους στρατιώτες
Σχετικά:
Χρώμα στο παρελθόν… (IV)
Χρώμα στο παρελθόν… (III)
Το πορθμείο Λευκάδας τη δεκαετία του ’60 και άλλες φωτογραφίες
Ο Γιάννης Τσαρούχης με την εικόνα “Παναγία της Νίκης” που ζωγράφισε στο Αλβανικό μέτωπο