Την πίτα του έκοψε ο Σύλλογος Επαγγελματιών και Προστασίας Περιβάλλοντος Νικιάνας
Την πρωτοχρονιάτικη πίτα του έκοψε το απόγευμα της Κυριακής 27 Ιανουαρίου 2019, στο ξενοδοχείο Ionian Blue, ο Σύλλογος Επαγγελματιών και Προστασίας Περιβάλλοντος Νικιάνας.
Την πίτα ευλόγησε ο Μητροπολίτης Λευκάδας κ. Θεόφιλος συνεπικουρούμενος από τον εφημέριο της Νικιάνας π. Σωρήρη Τσάρκο και άλλους κληρικούς της τοπικής εκκλησίας, ενώ τους καλεσμένους καλωσόρισε ο πρόεδρος του συλλόγου Στέφανος Μανωλίτσης, κάνοντας μία αναδρομή στις δραστηριότητες και διοργανώσεις του συλλόγου την χρονιά που μας πέρασε, με αποκορύφωμα τον αγώνα ορεινού αγώνα τρεξίματος «Lefkas Trail Run», και ευχόμενος περισσότερη συμπαράσταση από τη μεριά των θεσμικών φορέων στο έργο του συλλόγου.
Σύντομους χαιρετισμούς απηύθυναν ο Μητροπολίτης Λευκάδος και Ιθάκης, κ. Θεόφιλος, ο βουλευτής Λευκάδας, κ. Αθανάσιος Καββαδάς, ο Αντιδήμαρχος Λευκάδας, κ. Κώστας Σέρβος, ο οποίος μετέφερε τους χαιρετισμούς του εκτός Λευκάδας απουσιάζοντος Δημάρχου, ο εκπρόσωπος του Επιμελητηρίου, κ. Γεώργιος Μπουρδάρας, και ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Αλεξάνδρου, κ. Σπύρος Νίκας, εξαίροντας όλοι το έργο που επιτελεί ο Σύλλογος, ο οποίος, εκτός της εκπροσώπησης των επαγγελματιών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή της Νικιάνας, έχει τιμήσει με απτά δείγματα γραφής (δενδροφύτευση στους Σκάρους κ.ά.) και το δεύτερο προσδιοριστικό της ονομασίας του, αυτό δηλαδή της «Προστασίας Περιβάλλοντος».
Ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας κ. Νίκας ζήτησε από την τοπική κοινωνία της Νικιάνας να στηρίζει περισσότερο το έργο του συλλόγου, ενώ ο εκπρόσωπος του Δήμου κ. Σέρβος προανήγγειλε ότι ο Δήμος Λευκάδας θα είναι συνδιοργανωτής στον φετινό αγώνα ορεινού τρεξίματος.
Παρέστησαν ακόμη μεταξύ άλλων ο πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Λευκάδας, κ. Ευάγγελος Χαλικιάς, και ο υποψήφιος Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Χαράλαμπος Καλός.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης απονεμήθηκαν τιμητικά διπλώματα και πλακέτες στους χορηγούς του συλλόγου.
Άλμπουμ με 73 φωτογραφίες
Για να δείτε το άλμπουμ σε ξεχωριστό παράθυρο κάντε κλικ στον τίτλο