Αγροτικό συλλαλητήριο στα διόδια του Ακτίου στις 2 Φλεβάρη
Την πραγματοποίηση συλλαλητηρίου μικρομεσαίων αγροτών και κτηνοτρόφων της περιοχής με τρακτέρ και αγροτικά οχήματα στα διόδια του Ακτίου, το Σάββατο 2 Φλεβάρη, στις 12 το μεσημέρι, αποφάσισαν η Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων Αιτωλοακαρνανίας και ο Αγροτοκτηνοτροφικός Σύλλογος Ακτίου – Βόνιτσας στη διάρκεια σύσκεψης που διοργάνωσαν το πρωί της Κυριακής 27 Γενάρη στο δημαρχείο της Βόνιτσας. Όπως αποφάσισαν στη διάρκεια του συλλαλητηρίου θα προχωρήσουν σε συμβολικό άνοιγμα των διοδίων.
Στο επίκεντρο της σύσκεψης βρέθηκαν τα μεγάλα προβλήματα της κτηνοτροφίας με κυρίαρχα τα οξυμένα προβλήματα της περιοχής, όπως οι χαμηλές τιμές σε γάλα, κρέας και η απένταξη των περιοχών (Βόνιτσα, Άγιος Νικόλαος, Πλαγιά, Περατιά) από την εξισωτική αποζημίωση.