Μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος τι στο καλό γίνεται εδώ πέρα;
Το περιστατικό έλαβε χώρα το μεσημέρι της Πέμπτης 24 Ιανουαρίου 2019 στη Βασιλική Λευκάδας και μας καταγγέλλεται από κάτοικο της περιοχής, ο οποίος μας έστειλε και το φωτογραφικό υλικό.
![]() |
![]() |
Συγκεκριμένα, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, ένα ανατρεπόμενο φορτηγό του πρώην Δήμου Απολλωνίων και νυν Δήμου Λευκάδας αδειάζει πάνω στην παραλία ογκώδη αντικείμενα και μπάζα με σκοπό, όπως επισημαίνει ο αναγνώστης μας, να καούν.
Δύσκολο να φανταστούμε ότι με αυτό τον τρόπο επιτυγχάνεται ως ένα βαθμό η μείωση των απορριμμάτων και η αποσυμφόρηση κατ΄ επέκταση του ΧΥΤΑ στις Αλυκές, που έχει κατά κοινή ομολογία τιγκάρει, αλλά άλλο τόσο δύσκολο είναι επίσης να φανταστούμε ότι έχει γίνει χωροθέτηση για εναπόθεση αδρανών απορριμάτων πάνω στην θάλασσα, αν και στις φωτογραφίες δεν δείχνουν να είναι και τόσο αδρανή όλα αυτά που αδειάζονται στο συγκεκριμένο χώρο…
Κι αν δεν συμβαίνει τίποτα απ΄ αυτά τα δυο τότε … μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος από τους καθ΄ ύλην αρμόδιους του Δήμου Λευκάδας τι στο καλό γίνεται εδώ πέρα;