Σύλληψη δύο ημεδαπών στη Λευκάδα για παράβαση της νομοθεσίας περί ναρκωτικών και όπλων
Σύμφωνα με Δελτίο Τύπου της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Περιφέρειας (Γ.Α.Δ.Π.) Ιονίων Νήσων συνελήφθη την 05/06/2010 στην Πλωτή Γέφυρα Λευκάδας από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Λευκάδας και της Ομάδας Πρόληψης Ελέγχου Τροχαίου Ατυχήματος ημεδαπός ηλικίας 43 ετών, για παράβαση της νομοθεσίας περί ναρκωτικών και όπλων.
Η προανάκριση οδήγησε την ίδια ημέρα στη σύλληψη στην πόλη της Λευκάδας και δεύτερου ημεδαπού ηλικίας 47 ετών που φαίνεται να ήταν ο παραλήπτης των ναρκωτικών:
ΓΕΝΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ |
Κέρκυρα, 6 Ιουνίου 2010 |
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Σύλληψη δύο ημεδαπών για παράβαση της νομοθεσίας περί ναρκωτικών και όπλων
Συνελήφθη την 05/06/2010 και ώρα 03:30΄στην Πλωτή Γέφυρα Λευκάδας από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Λευκάδας και της Ομάδας Πρόληψης Ελέγχου Τροχαίου Ατυχήματος, ημεδαπός ηλικίας 43 ετών, για παράβαση της νομοθεσίας περί ναρκωτικών και όπλων.
Ειδικότερα, σε γενόμενο αστυνομικό-τροχονομικό έλεγχο, σε όχημα μάρκας Mercedes που οδηγούσε ο 43χρονος, βρέθηκε να κατέχει:
-
Μία (1) αυτοσχέδια χάρτινη συσκευασία με κοκαΐνη συνολικού μικτού βάρους 1 γραμμαρίου.
-
Μία (1) αυτοσχέδια χάρτινη συσκευασία με ακατέργαστη κάνναβη βάρους 2 γραμμαρίων.
-
Ένα (1) πτυσσόμενο γκλόμπ.
Ανωτέρω δράστης, προσήχθη στο Τ.Α. Λευκάδας, όπου σε σωματική έρευνα διαπιστώθηκε ότι είχε επιμελώς συσκευασμένες και κρυμμένες σε απόκρυφο σημείο του σώματός του, δύο (2) συσκευασίες, σε σχήμα ωοειδές, που περιείχαν κοκαΐνη βάρους 50 γραμμαρίων και 15 γραμμαρίων, έκαστη.
Από την προανάκριση διαπιστώθηκε ότι παραλήπτης των ως άνω ναρκωτικών ουσιών θα ήταν ημεδαπός ηλικίας 47 ετών, ο όποιος συνελήφθη την 14:00 ώρα της 5-6-2010 στην πόλη της Λευκάδας. Σε νομότυπη κατ” οίκον έρευνα βρέθηκαν εντός της οικίας του:
· Ένα (1) πιστόλι μάρκας ROHM RG 3s των 6mm,
· υπολείμματα κάνναβης βάρους δύο δεκάτων του γραμμαρίου (0,2) περίπου και
· τριάντα πέντε (35) κυνηγητικά φυσίγγια .
Οι ναρκωτικές ουσίες, το όχημα, το όπλο και τα φυσίγγια κατασχέθηκαν. Δράστες θα οδηγηθούν ενώπιον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Λευκάδας . Ενεργείται προανάκριση από το Τ.Α. Λευκάδας.