Μουντιάλ: Εγκλήματα και… τιμωρία για την εθνική | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Σα, Ιουν 12th, 2010

Μουντιάλ: Εγκλήματα και… τιμωρία για την εθνική

Ν. Κορέα – Ελλάδα 2-0

Η ατολμία και οι εσφαλμένες επιλογές του πάγκου, τα πολλά λάθη (ατομικά και τακτικής), το εμφανές άγχος και ένα σωρό ακόμα αρνητικές λεπτομέρειες συνέθεσαν ένα μικρό παζλ ποδοσφαιρικών «εγκλημάτων», που αναπόφευκτα έφεραν την ήττα της εθνικής από τη Νότια Κορέα με 2-0, στο εναρκτήριο παιχνίδι της για το Μουντιάλ της Ν. Αφρικής.

Θα έλεγε κανείς ότι το ματς του Πορτ Ελίζαμπεθ ήταν μια συνέχεια της αποτυχίας στο Μουντιάλ του ’94. Καθότι για άλλη μια φορά η ελληνική εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα, χωρίς να έχει σημειώσει γκολ σε τέσσερις συμμετοχές σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και βέβαια τώρα τα πράγματα για την πρόκριση στους «16» έχει γίνει εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολη. Η «γαλανόλευκη» χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη κόντρα στη Νιγηρία και να μη χάσει απέναντι στην Αργεντινή.

Το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας ήταν δυνατό, με τον Τοροσίδη να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 3′. Μια συνολική αδράνεια, εντούτοις της ελληνικής άμυνας στο 7′ έφερε τους Κορεάτες μπροστά στο σκορ, με το εύκολο κοντινό πλασέ του Λι Γιουνγ Σο.

Το γρήγορο γκολ υποχρέωσε τους Έλληνες παίκτες να γίνουν πιο επιθετικοί. αλλά οι Κορεάτες, που ήταν διαβασμένοι στην άμυνα, έκοβαν σχετικά εύκολα και έβγαιναν ταχύτατα στην κόντρα, δημιουργώντας προβλήματα στα «γαλανόλευκα» μετόπισθεν. Στο 27′ μάλιστα χρειάστηκε η απόκρουση του Τζόρβα στο τετ α τετ με τον Παρκ για να μη γίνει το 2-0.

Η ελληνική ομάδα άρχισε να πιέζει πιο ψηλά μετά το 40′, με αποτέλεσμα να γίνει επικίνδυνη στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση. Κι ούτε συνέχισε έτσι με το ξεκίνημα της επανάληψης, αφού η αλλαγή του Καραγκούνη (στη θέση του μπήκε ο Πατσατζόγλου) κάθε άλλο παρά φάνηκε να βοηθάει. Αντίθετα, τα λάθη συνεχίστηκαν κι ένα απ” αυτά στοίχησε ακριβά. Ήταν ο Βύντρα που έχασε το κοντρόλ στο 52′, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Παρκ, μπήκε στην περιοχή και με εύκολο πλασέ έγραψε το 2-0.

Οι Έλληνες παίκτες άργησαν να ξεπεράσουν την ψυχρολουσία. Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις στο 71′ η εθνική έκανε την πρώτη της ευκαιρία (στο 71′ ο Καπετάνος εντελώς μόνος του σούταρε ψηλά). Η πίεση από εκείνο το σημείο κι ύστερα έγινε ασφυκτική, αλλά όχι και αποτελεσματική. Στο 81′ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία από τον Γκέκα, πλην όμως κάπου εκεί η ελληνική ομάδα παρέδωσε πνεύμα…

ΣΚΟΡΕΡΣ: 7′ Λι Γιουνγκ Σο, 52′ Γι Σουνγκ Παρκ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάικλ Χέστερ (Νέα Ζηλανδία)