Απεργιακή συγκέντρωση και πορεία του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας-Βόνιτσας
Πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τρίτης 24 Σεπτέμβρη 2019 στον Άγιο Μηνά στην πόλη της Λευκάδας η απεργιακή συγκέντρωση που διοργάνωσε το Εργατικό Κέντρο Λευκάδας-Βόνιτσας, στο πλαίσιο της πανελλαδικής γενικής απεργίας ενάντια στο «αναπτυξιακό» νομοσχέδιο της κυβέρνησης που χτυπά μισθούς, Συλλογικές Συμβάσεις και τα εναπομείναντα εργασιακά – συνδικαλιστικά δικαιώματα.
Στην συγκέντρωση καλούσαν εκτός από τα σωματεία που συσπειρώνονται στο Εργατικό Κέντρο, το Σωματείο Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Λευκάδας, ο Σύλλογος Εργαζομένων του Νοσοκομείου, η ΕΛΜΕ Λευκάδας, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, το Σωματείο Συνεταιριστικών Υπαλλήλων και το Σωματείο Συνταξιούχων ΟΑΕΕ.
Χαιρετισμούς στη συγκέντρωση απηύθυναν ο Σπύρος Ροντογιάννης, πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η Ευγενία Κολυβά, πρόεδρος του το Σωματείου Συνεταιριστικών Υπαλλήλων και ο Χρήστος Βεργίνης, πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων του Νοσοκομείου, ενώ την κεντρική ομιλία έκανε ο Μάκης Βερροιώτης, πρόεδρος του Συνδικάτου Οικοδόμων.
Ακολούθησε πορεία κατά μήκος του κεντρικού πεζόδρομου με κατάληξη το Διοικητήριο όπου αντιπροσωπεία των σωματείων επέδωσε το ψήφισμα της απεργιακής συγκέντρωσης στον Αντιπεριφερειάρχη Λευκάδας Ανδρέα Κτενά.